Daniela Manescu, Romanya’dan tüp bebek tedavisi için İstanbul’a geldi. Zorlu bir süreçten sonra üçüz bebeklerine kavuştu. Teşekkür için de çocuklarına kentte hüküm sürmüş Bizans hükümdarlarının isimlerini koydu: İrana, Teodora, Mathei Romanyalı 7 yıl evli Manescu çifti, bebek özlemini ülkelerinde dindiremeyince Türkiye’de yaptırdıkları tüp bebek denemesinde üçüzlerine kavuştu. 1.5 yıl önce Acıbadem Hastanesi’nden Doç. Dr. Cem Demirel’e başvuran çiftin daha önceki yaşadığı olumsuz deneyimler sebebiyle genç kadına üç embriyo transfer edildi. Üç embriyosu da tutan Daniella, hamilelik döneminde sıkıntılar yaşamaya başlayınca risk gebelik takibinde uzman Dr. Arda Lembet ile görüştü. Hiçbir bebeğini kaybetmeyi göze alamadığını söyleyen Daniela Manescu, üçünü de doğurmayı göze aldı.
BİTMEK BİLMEYEN 5 AY Ancak oldukça sıkıntılı ve hastalıklarla dolu bir hamilelik süreci yaşandı. 24. haftada anne adayının rahminde meydana gelen açıklık, rahim ağzı dikilerek durduruldu. 31. haftada gebelik zehirlenmesi, akciğer ödemi ve ciddi kalp yetersizliği birer birer atlatıldı. 32. haftada gerçekleşen sezaryenle bebekler 1760, 1380 ve 1870 gram ağırlığında doğdular. Hem erken hem de küçük doğdukları için bir süre neonatal yoğun bakımda kaldılar.

Dr. Füsun Okan ve ekibinin özenli bakımıyla, oluşabilecek rahatsızlıklar başarılı bir şekilde tedavi edildi. Bebeklerden birinde enfeksiyona bağlı eklem iltihabı oluştu. Bebek çok küçük olmasına rağmen, ortopedi ekibince artroskopi yapıldı. Bunca zorluktan sonra bebeklerine kavuşan Manesko ailesi, üçüzlerin isimlerini İstanbul’a teşekkür etmek için bu kentte hüküm sürmüş Bizans imparatoriçelerinin ve imparatorunun adlarından esinlenerek koydu: İrana, Teodora, Mathei.

İLK DENEMEDE ÜÇTE ÜÇ! Daniela Manescu, ‘İstanbul bize uğurlu geldi. Tüp bebek denemesini Türkiye’de bir kez yaptık ve pozitif sonuçlandı. Üç bebeğimize burada kavuştuk. Onlara İmparatoriçe 2.Teodora’nın anısına Teodora, İmparatoriçe İrene’nin anısına İrana isimlerini verdim. Oğlum Mathei’nin adını İmparator Matthaios Kantakouzenos’tan esinlendim. Bu eşim ve benim İstanbul’a bir teşekkürümüz’ diye konuştu. ROMANYA-TÜRKİYE HATTINDA NE YAŞANDI? Dr. Arda Lembet, hamilelik sürecinde yaşanan problemleri şöyle sıraladı: ‘Aile mevcut risklerin bilincinde olduklarını, fakat üçüz gebeliklerinin takibi için güvenerek kendilerini ve bebeklerini bana emanet ettiklerini söyledi. Bu hasta ve doktor arasında özel bir iletişimdir aslında. Yine de çok riskli bir süreç yaşandı. l Romanya’dan iki haftada bir Türkiye’ye gelerek gebelik takibi yapıldı.

l 18 haftalıkken rahim ağzında 2 santimetrelik bir açıklık saptadık. Servikal yetmezlik tanısı sebebiyle rahim ağzı dikildi. l 24. haftada erken doğum başladı. Yine Türkiye’ye geldi, hastayı yatırdık, erken doğumu önledik. l Gebelik zehirlenmesi oluştu. l 31. haftada nefes darlığı, akciğer sorunu sebebiyle hastaneye yatırdık.’ Acıbadem Kadıköy Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Sinan Dağdelen ise ‘Annenin kalbinde bir genişleme, kasılma fonksiyonlarında ciddi azalma saptandı. Kapakçıkta da yetersizlik vardı. Tansiyon da çok yükselince doğum başlatıldı’ dedi.

Türkan Yılmazer