Doğum yapan anneler fazla kilolarını ne zaman vermeye başlar?

Anne sütü alan çocuk ilk 3-4 ayda normal bir gelişim göstermektedir. Dört aydan sonra büyüme hızı yavaşlamaya başlamaktadır. 6. aydan sonra da ek besin verilmeye başlanmaktadır. Ülkemizde annelerin çoğunlukla çocuklarını 1,5- 2 yaşına kadar emzirdikleri bilinmektedir. Annenin 2 yaşına kadar emzirmesi de dünya sağlık örgütlerinin önerisidir.
Annelerin aklındaki en önemli sorulardan biri  “ ne zaman kilo verebileceğim ” dir. Gebeliğinde fazla kilo alan anneler hamileliğin ilk 4 ayını atlattıktan sonra toparlanma dönemi sonrası diyet yapmaya başlayabilirler. Önemli olan uygulanan diyetin içeriğidir.

Kiloları ne kadar sürede vermeliler?
Annenin vitamin- mineral eksikliğine bağlı hastalıkların oluşmaması vücut direncinin düşmemesi için hızlı kilo vermesi sakıncalıdır. Yapılan çalışmalarda hamilelik sonrasında haftalık 0.5kg kilo kaybı annenin gereksinimlerini azaltmamakta ve süte her hangi bir etkide bulunmamaktadır. Annenin aylık vermesi uygun görülen kilo 2’dir. Toplam süreç annenin fazla kilosuna bağlıdır. Gebeliğinde 15 kilonun üzerinde alan anne ile gebelik döneminde 9-12 kg alan annenin kalan kilosunu verme süresi kişiden kişiye değişmektedir. Fakat fazla kilolarda süreci daha uzuna yaymak kiloyu korumanın en önemli adımıdır. Hızlı verilen kilo annede kas kaybına sebep olur.
Yorgunluk, baş ağrısı, kan şekerinin düşmesi, stres, ağız kokusu kemik minerilizasyonunda azalma gibi birçok sağlık problemleri oluşturmaktadır. Özellikle emzirme dönemi de gebelik dönemi gibi annenin besin gereksinimlerinin arttığı bir süreçtir. Burada önemli olan nokta tüketilen besinlerin porsiyonlarında dengedir.
Örneğin emzirme sırasında annede kemik ve dişlerde birtakım vitamin mineral eksikliklerine bağlı olarak sağlıksız durumlar gözlenebilir. Bu durum her annede farklıdır. Bu dönemde bu sıkıntıların oluşmaması için gebelikte gereken önlemlerin alınması gerekmektedir. Diş çürükleri artan bir anne bu süreçte ilk adımda doktor kontrolüne girmelidir. İkinci adımda kalsiyum açlığını gidermelidir.