Çoğul Gebelik Nedir ?

ÇOĞUL GEBELİK NEDİR

1980 – 1997 yılları arasında Amerika’da ikiz doğumlarda %52, üçüz ve daha fazla sayıdaki gebeliklerde % 404 artış izlenmiştir. Çoğul gebeliklerin yüzdesindeki artışta infertilite tedavisi önemli bir faktördür. Aynı tarihler arasında infertilite tedavisi sonrası ikizler genel topluma göre 22 kat artarken, üçüz ve dördüz gebelikler yaklaşık 50 kat artmıştır.

Üremeye yardımcı tedaviler sonrasında ya da spontan gelişen çoğul gebeliklerde ne tür problemler izlenebilir? Bu tür problemleri önlemek amacıyla çoğul gebeliklerin izlemi nasıl olmalıdır?

Çoğul gebelik oranları ve çoğul gebeliklerin kendilerine özgü taşıdığı riskler yardımcı üreme tekniklerinin kullanıldığı merkezlerin sayısının artması ile hızla artmaktadır. Çoğul gebelerin taşıdığı en önemli risk, şüphesiz erken doğumdur. Bu hastaların daha yakın takip edilmesi, rahim ağzı uzunluklarının ölçülmesi, fibronektin tayini yapılması klinik açıdan önemlidir. Çoğul gebelikte, hipertansiyona ve gebeliğe bağlı diyabete daha sık oranda rastlanılmaktadır.

Unutulmaması gereken diğer önemli bir husus da çoğul gebelikte fetus sayısı arttıkça doğum haftasının küçüldüğü gerçeğidir. Üçüz ya da dördüz gebelikler bazen hastalar için kulağa hoş gelse de bu bebeklerin yaşama şansı oldukça düşüktür. Bu bebeklerde erken doğmanın getirdiği körlük, zeka geriliği, sağırlık, akciğer problemleri gibi sorunlar izlenebilmektedir. Bu nedenle üçüz, dördüz ve daha fazla sayıda fetusun tespit edildiği olgularda, embriyo redüksiyonu ile sağ kalım oranları arttırılmalıdır.

Çoğul Gebelik – ReduksiyonÇoğul gebeliklerin %10-30′ unda fetüslerden birisi ya da daha fazla sayıda fetüs, genellikle gebeliğin 12. haftasından önce kendiliğinden kaybolabilir. Özellikle artan anne yaşıyla birlikte bu tür vakalar artmaktadır. Dolayısıyla 12. haftaya kadar beklemek bir yaklaşım tarzıdır. 11-12. haftalarda yapılan muayenede ense kalınlığı, burun kemiği varlığı, duktus venosus kan akımları değerlendirilerek multifetal gebelik sonlandırması uygulanabilir. Rahim içerisinde kalan fetus sayısının azaltılmasıyla diğer bebekler için yaşama şansının daha fazla olması hedeflenmektedir.

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir