İlk 10 Hafta Yazdır e-Posta

Gebeliğin doğrulanmasında adet gecikmesini takip eden günlerde kanda uygulanan gebelik testi (BhCG değeri) kullanılmaktadır. Sağlıklı gebeliklerde 48 saatte tekrarlanan BhCG değerinin yaklaşık 2 kat ve üzerinde olması beklenmektedir. Ultrasonografi (USG) ile tespit edilebilen gebeliğin en erken bulgusu rahim içerisinde yerleşmiş olan gebelik kesesidir. Transvajinal USG (TVS) ile 4-4.5 gebelik haftalarında izlemek mümkün olmaktadır. Bu dönemde serum BhCG değerleri 1500-2000 IU/L ve üzerinde seyretmektedir.

Gebelik kesesinin içerisinde yolk kesesinin izlenmesi gebeliğin rahim içi yerleşimli olduğunu doğrulamaktadır. Gebeliğin 5-5.5 gebelik haftalarında transvajinal USG (TVS) ile izlenebilmektedir. Dairesel bir oluşumdur ve sağlıklı gebeliklerde çapı 6mm ve altında izlenir. Yolk kesesi ilk kan damarlarının oluşmasında, bebeğin dokularını oluşturan embriyonik diskteki hücrelere besin taşınmasında rol oynamaktadır.

Embriyonun ilk gelişimi transvajinal USG ile yolk kesesi üzerinde yüzük görüntüsü şeklinde izlenmektedir.

Gebeliğin 6-6.5 haftalarında transvajinal USG ile kalp atımı gözlenebilmektedir. Sağlıklı bir gebelikte embriyo 5mm ve üzerinde ölçüldüğünde kalp atımı izlenmelidir. Embriyo kalp ritmi gebeliğin 6. haftasından önce dakikada 110-115 atım izlenirken, 8. haftada 144-159 atım/dakika, 9. hafta üzerinde ise 137-144 atım/dakika seyretmektedir. Embriyo kalp atımının sürekli olarak dakikada 90 atımın altında seyretmesi bradikardi (kalp atımının normalin altında olması) ile uyumludur, gebeliğin seyri yönünden yakın takip gerektirir.

Gebeliğin 4. Haftasında:

  • TVS'de rahim içi kalınlık (endometrium): 10-15 mm, serum BhCG ise 100 IU/L altında seyretmektedir. Beklenen adet kanaması olmamıştır ve en erken kesin olarak kan tahlili ile (BhCG) gebelik tespit edilebilir. Yolk sac ise kan sistemini meydana getiren hücreleri üretmeye başlamıştır. Belki hafif bir kanama görülebilir, genelde masum bir leklenme kanaması olsa dahi kan tahlili ile birlikte mutlaka doktora başvurulmalıdır.Bu dönemde sanki adet olacakmış gibi kasık ağrısı hissedilebilir. Sık idrar gitme, göğüslerde gerginlik-dolgunluk, uykuya eğilim, yorgunluk hissi ilk bulgulardandır.

Gebeliğin 5. Haftasında:

  • TVS'de rahim içi kalınlık (endometrium): 15-20 mm, serum BhCG ise 600 IU/L seviyesinde izlenmektedir. Bu dönemde yaklaşık 4-5 mm çapında gestasyon kesesi, 2 mm çapında yolk kesesi, 2-3 mm uzunluğunda embriyo izlenmektedir. lk gelişen organ olarak kalp kan pompalamaya başlamıştır. Beyin ve omurilik dokusunun temel yapısı olumaya başlamıştır. Bu haftanın sonunda bebeğin kan hücreleri oluşmuştur. Gebeliğin 4. haftasında hissedilen belirtiler bu haftalarda da devam edebilecektir. Özellikle gaz-hazım problemleri biraz daha artabilir.

Gebeliğin 6. Haftasında:

  • TVS'de rahim içi kalınlık (endometrium): 20 mm, serum BhCG ise 5200 IU/L seviyesinde izlenmektedir. Bu dönemde 10-12  mm çapında gestasyon kesesi, 4 mm çapında yolk kesesi, 4 mm uzunluğunda embriyo izlenmektedir.  Embriyo kalp ritmi gebeliğin 6. haftasında dakikada 85-100 atım olarak seyretmektedir. Kalpde karıncık ve kulakcıkları ayıracak olan septalar belirir. Kapakçıklar gelişmeye başlar. Beyin ve omurilik dokusu hızla gelişimine devam etmektedir. Anne ile bebek arasındaki tüm alışverişi sağlayan plasenta oluşmaya başlamıştır.  Gebelikte salgılanan hormonların artması ile birlikte özellikle sabahları daha belirgin olan bulantı hissi belirgin hale gelebilir. Yine hormonal etkilerden dolayı duygusal dalgalanmalar yaşanabilmektedir. Sık idrara çıkma uterusun büyümesi ve baskısı nedeni ile daha belirgindir ve göğüslerde renk değişikliği ve ağrı gözlenebilmektedir.

Gebeliğin 7. Haftasında:

  • Serum BhCG yaklaşık 26,700 IU/L seviyesinde izlenmektedir. Bu dönemde 17-18  mm çapında gestasyon kesesi, 5 mm çapında yolk kesesi, ortalama 10 mm uzunluğunda embriyo izlenmektedir.Göz,burun,kulak taslakları oluşmaya başlar, hatta gözün ağ tabakası olan retina oluşmaya başlar. Kollar ve bacaklar ortaya çıkmaya başlar. Göbek kordonu oluşur.  Embriyo kalp ritmi gebeliğin 7. haftasında dakikada ortalama 125 atım seviyesindedir. Bulantıların yanında baş ağrıları da kendisini göstermeye başlayabilir. Özellikle bulantı nedeni ile beslenme problemi yaşanıyorsa veya sık kusmalar başladı ise mutlaka doktordan beslenme ve bazı ilaç önerileri alınmalıdır.

Gebeliğin 8. Haftasında:

  • Embriyo ortalama 15 mm boyutundadır ve göbek kordonu ile plasentaya bağlanmış durumdadır. Vücut hareketleri ultrasonografi sırasında farkedilebilir durumdadır. Ancak bu hareketlerin anne tarafından hissedilmesi 19-20 haftalar civarında olacaktır. Lens ve damak oluşmaya başlar . Yemek borusu farklılaşır ve nefes borusundan ayrılır. Kalp içinde kapakçıklar fark edilmeye başlar. Kalbin 4 odacığı ayırdedilebilir.  Bağırsak ve akciğerlerde belirginleşir. El ve ayak parmakları oluşmuş ancak perde ile bitişik haldedir. Omurga kıkırdak olarak olumuştur. Yaklaşık ağırlığı 2 gr civarındadır. Bulantılar ile beraber sık idrara gitme şikayetleri devam ediyor olabilir. Ara ara karın-kasık bölgelerinde uterusun büyümesine bağlı olan kramplar hissedilebilir. Ayrıca ciltte yağlanma ve sivilcelenmeler de gözlenebilr, ancak bunlar da geçici şikayetlerdir.

Gebeliğin 9. Haftasında:

  • Bu hafta ortalama boyutu 25 mm olan embriyonun yüz gelişimi hızlanmıştır. Gözler belirginleşmişve yanlardan ortaya doğru yaklaşmaya başlamıştır. Göbek kordonu gelişimi ile birlikte bağırsaklar karın içerisine hareketlenirler. Göz kapakları fark edilebilir.Burun delikleri belirir. Yemek borusu uzar ve kalpden çıkan kan iki ayrı yönde pompalanmaya başlar. Ortalama 4 gr ağırlığındadır.Bu haftalarda mide bulantısının dışında mide yanması hazımsızlık ve göğüslerde dolgunluk şikayetleri en belirgin şikayetlerdir.

Gebeliğin 10. Haftasında:

  • Bu haftanın en önemli olayı böbreklerin çalışması ve idrarın üretilmeye başlanmasıdır. Bebeğin içinde bulunduğu sıvının yapımı ve devamlılığı bu şekilde sağlanmakatadır. Steril olan bu sıvı yaklaşık olarak kanın filtre edilmiş halidir. Gonadlar gelişir ve testis ya da over olarak farklılaşır. Bu haftanın sonunda organogenez adı verilen organ gelişimi dönemi tamamlanmıştır. Artık yaklaşık 6 gr dır. Bulantılar bu haftalarda hafiflemeye başlayabilir, ancak bazı anne adaylarında bir kaç hafta daha şiddetli seyredebilir. Duygusal dalgalanmalar yine bu haftaların belirgin şikayetleri arasındadır. Bu haftalarda gebeliğin başına göre 0.5-1.5 kilo civarında kilo alınması normaldir.

Annenin gebeliğe adaptasyonu haftalara göre değişmektedir. Gebeliğin ilk  haftalarında duygusal değişiklikler yaşanabilmektedir. Mide bulantısı bu haftalarda özellikle sabah kalktıktan hemen sonra başlayabilmekte ve gün boyu etkin olabilmektedir. HCG seviyelerinin zirveye ulaştığı 12. hafta sonundan ve 14-16. haftadan itibaren önemli ölçüde azalmaktadır. Bebeğin beyin ve sinir sistemi gelişimini desteklemek için bu dönemde annenin yeterli miktarda folik asit (genelde gebelikten 2 ay öncesinden itibaren 0.4 mg kullanılması önerilmektedir) alımı önemlidir. Gerekli vitamin ve mineralleri içeren dengeli beslenme ve bol sıvı alımının özellikle küçük ve sık öğünlerde karşılanması önerilmektedir.

 

Tahmini Doğum Tarihi

Lütfen en Son Adet Tarihinizi belirtiniz.
Tahmini Doğum Tarihiniz: