Embriyo Gelişimi

EMBRİYO GELİŞİMİ

 

Gebelik kesesinin içerisinde yolk kesesinin izlenmesi gebeliğin rahim içi yerleşimli olduğunu doğrulamaktadır. Gebeliğin 5-5.5 gebelik haftalarında transvajinal USG ile izlenebilmektedir. Dairesel bir oluşumdur ve sağlıklı gebeliklerde çapı 6mm ve altında izlenir. Yolk kesesi ilk kan damarlarının oluşmasında, bebeğin dokularını oluşturan embriyonik diskteki hücrelere besin taşınmasında rol oynamaktadır.

 

Embriyonun ilk gelişimi transvajinal USG ile yolk kesesi üzerinde yüzük görüntüsü şeklinde izlenmektedir.

 

Gebeliğin 6-6.5 haftalarında transvajinal USG ile kalp atımı gözlenebilmektedir. Sağlıklı bir gebelikte embriyo 5mm ve üzerinde ölçüldüğünde kalp atımı izlenmelidir. Embriyo kalp ritmi gebeliğin 6. haftasından önce dakikada 110-115 atım izlenirken, 8. haftada 144-159 atım/dakika, 9. hafta üzerinde ise 137-144 atım/dakika seyretmektedir. Embriyo kalp atımının sürekli olarak dakikada 90 atımın altında seyretmesi bradikardi (kalp atımının normalin altında olması) ile uyumludur, gebeliğin seyri yönünden yakın takip gerektirir.

 

Gebeliğin 8-9. haftalarından itibaren embriyolarda kol ve bacak oluşumlarını izlemek mümkün olmaktadır, 9-10. haftalarda ise kol ve bacak hareketleri görülebilmektedir.

 

Gebeliğin 4. haftasında

 

TVS’de rahim içi kalınlık (endometrium): 10-15 mm, serum BhCG ise 100 IU/L altında seyretmektedir.

 

Gebeliğin 5. haftasında

 

TVS’de rahim içi kalınlık (endometrium): 15-20 mm, serum BhCG ise 600 IU/L seviyesinde izlenmektedir. Bu dönemde 3 mm çapında gestasyon kesesi, 2 mm çapında yolk kesesi, 3-4 mm uzunluğunda embriyo izlenmektedir.

 

Gebeliğin 6. haftasında

 

TVS’de rahim içi kalınlık (endometrium): 20 mm, serum BhCG ise 5200 IU/L seviyesinde izlenmektedir. Bu dönemde 10-12  mm çapında gestasyon kesesi, 4 mm çapında yolk kesesi, 4 mm uzunluğunda embriyo izlenmektedir.  Embriyo kalp ritmi gebeliğin 6. haftasında dakikada 85-100 atım olarak seyretmektedir.

 

Gebeliğin 7. haftasında

 

Serum BhCG yaklaşık 26,700 IU/L seviyesinde izlenmektedir. Bu dönemde 17-18  mm çapında gestasyon kesesi, 5 mm çapında yolk kesesi, 10 mm uzunluğunda embriyo izlenmektedir.  Embriyo kalp ritmi gebeliğin 7. haftasında dakikada ortalama 125 atım seyretmektedir.

 

Annenin gebeliğe adaptasyonu da haftalara göre değişmektedir. Gebeliğin ilk  haftalarında duygusal değişiklikler yaşanabilmektedir. Mide bulantısı bu haftalarda özellikle sabah kalktıktan hemen sonra başlayabilmekte ve gün boyu etkin olabilmektedir. HCG seviyelerinin zirveye ulaştığı üçüncü ayın sonundan ve dördüncü aydan itibaren önemli ölçüde azalmaktadır. Bebeğin beyin ve sinir sistemi gelişimini desteklemek için bu dönemde annenin yeterli miktarda folik asit alımı önemlidir. Gerekli vitamin ve mineralleri içeren dengeli beslenme ve bol sıvı alımının özellikle küçük ve sık öğünlerde karşılanması önerilmektedir.

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir