Enfeksiyonlar

ENFEKSİYONLAR

 

Bakteriyel vaginosis: Bakteriyal vaginosis kişide bol miktarda beyaz-gri hafif sarımsı vaginal akıntı ile karakterizedir. Özellikle akıntının kötü kokusu belirgindir. Vajinal akıntıda  tipik olarak balık kokusu bulunmaktadır. Vajina içinden gelen koku özellikle cinsel ilişki sırasında ve adet günlerinde daha da belirginleşmektedir.

 

Mantar enfeksiyonları: Vajinadan gelen peynirimsi (kıvamlı) veya süt gibi beyaz akıntılar ve tipik kaşıntı şikayetleri mantar enfeksiyonu ile ilişkilidir. Sıklıkla vaginadaki bu enfeksiyona dış genital organlar da katılmaktadır. Bunun sonucu genital bölgede kızarıklık, ağrı ve şişlik oluşmaktadır. Mantar enfeksiyonu bazen idrar kanalını da etkileyerek idrar yaparken ağrıya neden olabilir. Vajenin mantar enfeksiyonları fırsatçı enfeksiyonlar olarak kabul edilir. Yani vücut direncinin düşmesini veya vajen içi koruyucu bakteriler olan laktobasillerin sayıca azalmalarını fırsat bilerek vajen ortamında çoğalmaktadırlar. Candida enfeksiyonları antibiyotik kullanımı sonrasında, gebelikte ve şeker hastalarında daha sık görülmektedir.

 

Trikomonas enfeksiyonları: Vajinal trikomanas çok bol miktarda yeşilimsi, köpüklü ve irritasyon yapıcı vajinal akıntı yapar. Vagina ve vulvada yanma hissi ve kaşıntı belirgindir.

 

Kaşıntı, akıntıda-adet dönemlerinde veya ilişki sırasında kötü kokuların hissedilmesi, akıntının renkli (sarı, yeşil, gri) veya köpüklü olması ve cinsel ilişki sırasında yanma veya ağrının olması vajinal enfeksiyonların bulgularıdır ve bu vajinal enfeksiyonlar, hemen her kadının hayatı boyunca belirli dönemlerde karşılaşabildiği bir durumdur. Bunların tedavisi de oldukça basittir ve bazı antiseptik veya antibiyotiklerin kullanılması ile kesin çözüm sağlanmaktadır. Yine, bazı vajinal enfeksiyonlar sessiz seyredebilmekte ve zaman içinde farkında olmadan kişilerde biraz daha ciddi komplikasyonlara sebep olabileceğinden dolayı günümüzde her kadının en ufak bir farklılıkta ya da hiçbir şikayeti de olmasa dahi en azından yılda bir kez kadın doğum muayenesinin yapılması önem arz etmektedir.

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir