1. Trimester

1.TRİMESTER

1. Trimester dönemi;

40 haftalık mucizevi hamilelik serüveni, her anne adayı için merak konusudur. “Bebeğim acaba şimdi ne yapıyor? Cinsiyeti ne? Gelişimi hangi safhada? İçeride her şey yolunda mı? Konuşsam beni duyar mı?” diye 9 ay boyunca düşünür dururuz. Siz de bebeğinizin hangi haftada, nasıl bir gelişim göstereceğini merak ediyorsanız, şimdiden araştırmalara başlayabilirsiniz.   Son adet tarihi hesabınıza göre, hamileliğiniz tam 40 hafta sürer. Hamilelik haftanızı, ovulasyonun (yumurtlamanın) adet döngünüzün 14. günü olduğunu varsayarak hesaplamalısınız. Bu tarih, birkaç gün erken ya da geç yumurtlamanıza bağlı olarak değişebilir. (Bu hesabı, adet döngünüzün uzunluğundan, 14 gün çıkartarak hesaplayabilirsiniz. Örneğin; 30 günde bir adet gören bir kişi, 30-14=16. gün yumurtlaması oluyor demektir.) Adet sonrası ilk 2 haftanız, henüz hamileliğinizin oluşmadığı haftalardır. Muhtemel bir hamilelik için sağ ya da sol yumurtalıklarınızdan bir tanesi hormonlarınızın etkisiyle gelişir ve bu yumurtanızın içinde büyüyen, içi sıvı dolu kesecik (follkül) çatlayarak yumurtanızı ortama bırakır. Bu esnada endometrium adı verilen rahim zarınız da kalınlaşmaya başlar. Kalınlaşmanın amacı, döllenme meydana geldikten sonra oluşacak embriyonun, rahminizin içinde rahatlıkla tutunmasını sağlamaktır. Sperm ve ovumun (yumurtanın) döllenmesinin (fertilizasyon) ardından, son adet tarihinize göre hamileliğinizin ilk 10 haftasında, embriyo gelişiminiz izlenir.

Hamileliğin 4. haftasında;

Yaptıracağınız kan tahlili (BhCG) ile hamileliğiniz kesin olarak tespit edilir. Bu süreçte hafif bir kanamanız olabilir. Genelde masum bir lekelenme kanaması olsa dahi, kan tahlili ile birlikte mutlaka doktorunuza başvurmalısınız. Bu dönemde sanki adet olacakmışsınız gibi kasık ağrısı hissedebilirsiniz. Sık idrara gitme, göğüslerinizde gerginlik-dolgunluk, uykuya eğilim, yorgunluk hissi gibi bulgular yaşarsınız.

Hamileliğinizin 5. haftasında;

Bu dönemde yaklaşık 4-5 mm çapında gestasyon keseniz, 2 mm çapında yolk keseniz, 2-3 mm uzunluğunda embriyonuz oluşur. Bebeğinizde ilk gelişen organ olan kalp, kan pompalamaya başlar. Beyin ve omurilik dokusunun temel yapısı meydana gelir. Bu haftanın sonunda, bebeğinizin kan hücreleri oluşur. Hamileliğinizin 4. haftasında hissettiğiniz belirtiler, bu haftalarda da devam eder. Özellikle gaz ve hazım problemleriniz biraz daha artabilir.

Hamileliğinizin 6. haftasında;

Bu dönemde 10-12 mm çapında gestasyon keseniz, 4 mm çapında yolk keseniz, 4 mm uzunluğunda embriyonuz oluşur. Bebeğinizin kalbinde, karıncık ve kulakcıkları ayıracak olan septalar belirir. Kalp kapakçıkları belirginleşmeye başlar. Beyin ve omurilik dokusu hızla gelişir. Bebeğiniz ve sizin aranızdaki tüm alışverişi sağlayan plasenta belirir. Hamileliğinizde salgılanan hormonların artması ile birlikte, özellikle sabahları daha belirgin olan bulantı hissiniz oluşur. Yine hormonal etkilerden dolayı, duygusal dalgalanmalar yaşayabilirsiniz. Sık idrara çıkma, uterusun büyümesi ve baskısı nedeni ile daha belirginleşir. Göğüsleriniz de renk değişikliği ve ağrılar oluşabilir.

Hamileliğinizin 7. haftasında;

Bebeğinizin göz, burun, kulak taslakları, hatta gözün ağ tabakası olan retina oluşmaya başlar. Kolları ve bacakları yavaş yavaş çıkar. Göbek kordonu belirir. Embriyo kalp ritmi, hamileliğinizin 7. haftasında, dakikada ortalama 140-160 atar. Bulantılarınızın yanına, baş ağrılarınızda eklenebilir. Özellikle bulantı nedeni ile beslenme problemi yaşıyor veya sık kusmalarınız oluyorsa, mutlaka doktorunuzdan beslenme ve bazı ilaç önerileri almalısınız.

Hamileliğinizin 8. haftasında;

Bebeğinizin vücut hareketleri ultrasonografi sırasında fark edilebilir hale gelir, ancak bu hareketlerin sizin tarafınızdan hissedilmesi 19-20 haftalar civarında olur. Lens ve damağı oluşmaya başlar. Bebeğinizin yemek borusu farklılaşarak, nefes borusundan ayrılır. Kalbi içindeki kapakçıklar fark edilmeye başlar. Omurga kıkırdak halindedir. Bebeğinizin ağırlığı yaklaşık olarak 2 gr civarında olur. Bulantılar ile beraber sık idrara gitme şikayetleriniz devam ediyor olabilir. Ara ara karın-kasık bölgelerinizde, uterusun büyümesine bağlı olan kramplar hissedilebilir, ayrıca cildinizde yağlanma ve sivilceler de oluşabilir.

Hamileliğinizin 9. haftasında;

Bebeğinizin gözleri belirginleşir ve yanlardan ortaya doğru yaklaşmaya başlar. Göbek kordonunun gelişimi ile birlikte, bağırsaklar karın içerisine hareketlenirler. Göz kapakları fark edilebilir. Burun delikleri belirir. Yemek borusu uzar ve kalpten çıkan kan iki ayrı yönde pompalanmaya başlar. Bebeğiniz ortalama 4 gr ağırlığındadır. Bu haftalarda mide bulantınızın dışında, mide yanması, hazımsızlık ve göğüslerinizde dolgunluk şikayetleriniz olabilir.

Hamileliğinizin 10. haftasında;

Bu haftanın en önemli özelliği, bebeğinizin böbreklerinin çalışması ve idrar üretmeye başlamasıdır. İçinde bulunduğu sıvının yapımı ve devamlılığı bu şekilde sağlanır. Steril olan bu sıvı, yaklaşık olarak kanın filtre edilmiş halidir. Gonadlar gelişir ve testis ya da over olarak farklılaşır. Bu haftanın sonunda organogenez adı verilen organ gelişimi dönemi tamamlanır. Artık bebeğiniz yaklaşık 6 gramdır. Bulantılarınız bu haftalarda hafiflemeye başlar. Duygusal dalgalanmalar, yine bu haftaların belirgin şikayetleri arasındadır.

Hamileliğinizin 11. haftasında;

Bu haftadan itibaren hamileliğinizde haftada ortalama 400 ila 500 gram alırsınız. Göğüslerdeki hassasiyet devam edebilir. Bebeğin organlarının büyük ölçüde gelişimini tamamlandığı haftadır. Bebeğin koku, tad alma ve dokunma duyusu gelişmeye başlar. El ve ayakların arasındaki perdeler kalkar.

Hamileliğinizin 12. haftasında;

Bu haftadan itibaren rahim pelvisin (yani kemik çatının) dışına çıkmaya başlar. Eliniz ile top gibi rahminizi hissedebilirsiniz. Mesaneniz üzerindeki baskı da ortadan kalktığı için sık idrara çıkma şikayetleriniz hafifler. Bebeğinizin artık tüm organları oluşmuş ve işlevleri belirlenmiştir. Bundan sonra organlar hacim olarak büyür. Saçı ve tırnakları uzamaya başlar. Ses telleri oluşur. Bebeğinizin ağzını açma, kapama, yutma, hıçkırma ve emme hareketleri ultrasonda artık gözlenebilir. Bu haftada artık bebeğiniz yaklaşık 5-6 cm ve ağırlığı da 14-15 gram civarındadır.