3. Trimester

3.TRİMESTER 

Hamileliğinizin 25. haftasında;

Büyüyen rahimin bası yapması ve dolaşımın bozulması nedeni ile bacaklarda ve belde ağrılar olabilir. Bazı gebelerde ise el parmaklarında dahi ağrılar olabilir. Omurga yapısı, eklemleriyle ve bağlarıyla artık gelişmiştir. Akciğerlerinde kan damarları oluşur. Burun delikleri açılıp kapanmaya başlar. Bebeğiniz artık yakalama hareketleri yapmaya başlar. Bebeğiniz bu haftada, yaklaşık 34,6 cm boya ve 660 gr ağırlığa erişir.

Hamileliğinizin 26. haftasında;

Gelişen bebeğinizin omurgası güçlü hale gelir. Akciğerlerinde hava kesecikleri oluş. Bebeğiniz bu haftada gözlerini açıp, göz kırpma hareketi yapmaya başlar. İris dediğimiz göz bebekleri de renklenmiştir. Ses ve ışığa karşı beyin dalgalarının aktivitesinin başladığı yapılan çalışmalarda görülmüştür. Dokunmaya karşı beyni cevap verir. Parlak bir ışığı karnınıza dayadığınızda, bebeğiniz başını o yöne çevirecektir. Bu haftada 35,6 cm boya, 760 gr ağırlığa ulaşır.

Hamileliğinizin 27. haftasında;

Çoğu anne adayı bu dönemlerde uyku problemi çekmektedir. Hatta uykuya dalmada büyük zorluklar yaşayabilirsiniz. Yatmadan önce yarım saatlik bir yürüyüş, ılık bir duş veya bir kitap okumak oldukça faydalı olacaktır. Bebeğinizin beyin gelişimi hızla ilerler. Müzik dinleyin, konuşun, hatta ona kitap okuyun. Kulaklara giden sinirlerinin oluşumu tamamlandığı için yedinci ayın sonuna doğru, seslere verdiği tepki daha da artar. Akciğerler ana rahmi dışında fonksiyonel olarak çalışmaya hazırlanır. Suyun içinde hava olmasa da, bebeğiniz küçük küçük solunum hareketleri yapmaya başlar. Göz kapakları artık daha fazla açılabilir. Bebeğiniz karanlık ve aydınlık arasındaki farkı ayırt edebilir. Göz dibindeki retina tabakası gelişmiştir yani görme başlamıştır. Bebeğinizin boyu 36,6 cm, ağırlığı da 835 grama ulaşır.

Hamileliğinizin 28. haftasında;

Bu haftada bebeğiniz hızla büyümeye devam edecek ve rahim büyüklüğünüz neredeyse kaburgalarınzın seviyesine ulaştı. Bu haftada bacaklarınızdaki varislerde artış ve şişme fark edebilirsiniz. Yine hemoroid probleminiz varsa bu kötüleşebilir, ya da bacaklarınızda sık sık kramplar yaşayabilirsiniz. Bu haftada bebeğinizin kaşları ve kirpikleri iyice belirginleşir. Bebeğinizin saçları uzamaya başlar. Gözler tamamen gelişmiştir ve artık içeriyi gözlemektedir. Bebeğinizin kilosu artmış ve cilt altı dolgunlaşmaya başlamış. Sıklıkla onunla konuşabilir, şarkı ve masal okuyabilirsiniz, çünkü bebeğiniz artık sesinizi tanır. Bebeğinizin boyu 37.6cm, ağırlığı 1,005 gramdır.

Hamileliğinizin 29. haftasında;

Bu haftalarda karın cildinizde kaşınmalar hissetmeniz normaldir. Cild’deki gerilmelere bağlıdır. Ayrıca nefes darlığı, midede yanma, bacaklarda kramplar gibi yakınmalar ortaya çıkabilir. Bebeğinizin vücut oranları normale yaklaşır. Her geçen gün bebeğiniz yeni doğmuş bir bebeğe daha çok benzer. Cilt altında yağ depolaması, gerçek hayata geçiş için hazırlanmaya başlamıştır. Bebeğinizin gelişen beyni, artık nefes alışverişini ve vücut ısısını ayarlayabilir. Bebeğiniz tat alma, görme, işitme ve koku duyuları iyice gelişir. Bebeğinizin boyu 38,6cm ve kilosu 1,153 grama erişir.

Hamileliğinizin 30. haftasında;

Uyuyamamak ve mide yanmaları sık görülen problemlerdir. Zaman zaman kasıklarınızda bir ağrı ya da kasılma hissedebilirsiniz. Bunlar rahimin gerginliğini sağladığı küçük ve önemsiz kasılmalardır ve Braxton Hicks kontraksiyonları olarak adlandırılırlar Bebeğinizin kafatası, hızla beyin gelişimine ayak uydurmak için büyür. Amniyotik sıvı, 1,5 litreye ulaşır. Bebek büyümeye devam ettiği için hareketlerini daha güçlü hissedersiniz. Kemik iliği alyuvar üretimine geçmiştir. Ana rahminde olmasına rağmen bebeğinizin gözyaşı üretimi başlamıştır. Bu haftanın sonuna doğru, bebeğinizin boyu 39,9cm ve kilosu 1.319 grama erişir.

Hamileliğinizin 31. haftasında;

Bebeğiniz yaklaşık 1,500gr ağırlığa ulaşır. Bebeğinizin göz bebeği ışığa reaksiyon vererek açılıp kapanmaya başladı bile. Rahminizin pelvise baskısı ve buna bağlı bacaklarınızdaki kanın engellenmesinin neticesinde, uzun süreli hareketsizlik ve ayakta kalma ile artan hafif ayak bileği ödeminiz oluşabilir. Bu nedenle son 3 ayına giren hamileler; çok dar kıyafetleri tercih etmemeleri, uzun süre hareketsiz olarak aynı pozisyonda kalmamalı ve topuk boyu 2-3cm olan ortopedik ayakkabıları tercih etmeliler.

Hamileliğinizin 32. haftasında;

Bebeğinizin baş popo uzunluğu 28cm, ağırlığı ise 1,700gr ulaşmıştır. Bebeğin deri yüzeyi hala kırmızı ve buruşuktur. Bu haftada bebeğinizin hareketlerinin iyice arttığını fark edebilirsiniz. Bebeğin hareketleri iyilik halinin bir göstergesidir Karnınız artık dışa bombedir. Testisleri aşağı iner. Rahminizin büyümesine bağlı, karın cildinde gerginleşme daha çok hissedilir ve göbeğinizin orta hattındaki koyulaşması belirginleşmeye başlar. Bu nedenle, bu haftalardan sonra cilt nemlendiricilerini daha düzenli kullanmanızı öneriyoruz.

Hamileliğinizin 33. haftasında;

Bebeğiniz artık 2,000 gr üzerindeki ağırlığa ulaşmıştır. Son haftalara hızla yaklaştıkça bebeğinizin beyninde oluşmuş olan ve nöron adı verilen milyarlarca sinir hücresi de onun rahim içi yaşantısında etrafındakileri öğrenmesine yardımcı olur. Bebeğiniz duyabilir, hissedebilir ve görebilir Bu haftalarda bebeğinizin artan kalori, vitamin ve kalsiyum gibi mineral ihtiyacı nedeniyle, süt ve süt ürünlerinin düzenli kullanmaya özen göstermelisiniz.

Hamileliğinizin 34. haftasında;

Bebeğiniz baş popo uzunluğu 30cm olup, yaklaşık 2,150gr ağırlığa ulaşmıştır. Ayak uzunluğu 68mm’dir. El parmaklarındaki tırnakları, parmak uçlarına erişir. Bu haftalara kadar deri görünümü buruşuk olan bebeğinizin, bu haftadan sonra cilt altı yağ dokusu artışı nedeniyle cilt düzgün ve gergin görünümünü alır. Bu haftalarda halsizlik ve yorgunluk pek çok hamile kadının en önemli şikayetleri arasındadır. Uyuma güçlüğü, kilo artışı ve buna bağlı olarak hareket yeteneğinde azalma sorun yaşamanıza neden olacaktır  

Hamileliğinizin 35. haftasında;

Bebeğiniz yaklaşık olarak 2,350gr ağırlığa ulaşmıştır. Batın içinde iyice büyüyen uterus, mide aksını değiştirir ve zaten hamilelik hormonlarının etkisi ile gevşemiş olan mide üst kısmından ağza doğru, yoğun asit yapıda olan mide içeriği kaçışı olabilir. Reflü olarak adlandırılan bu durum, son ayına girmek üzere olan her 10 hamilenin birinde ciddi boyuta ulaşır.

Hamileliğinizin 36. haftasında;

Bu haftadan itibaren 9. ayınıza girersiniz. Bebeğiniz 2,550gr ağırlığa ulaşmıştır. Baş popo uzunluğu yaklaşık 32cm’dir. Tüm organ sistemleri gelişim ve olgunlaşmasını tamamladı. Artık içinde yüzdüğü suya oranla rahim içinde daha fazla yer kaplamaya başladığından hareketleri de çok kolay olmayacaktır. Bundan sonra ‘matür’ olgunlaşmış kabul edilen bebeğiniz, doğum sancılarınızın başlaması halinde doğum eylemine bırakılır.

Hamileliğinizin 37. haftasında;

Bebeğiniz 2,750gr ağırlığa ulaşmıştır. Suyu bu haftalardan sonra azalmaya başlar ve aynı zamanda artan hacmi nedeniyle, bebeğinizin hareketleri kısıtlanır. Başı artık doğum kanalınıza yerleşmeye başlar. Kasıklarınızda dolgunluk, vajeninizde basınç hissi, yürüyüşlerinizde artan kasık huzursuzlukları ve daha sık idrara çıkma şikayetleriniz görülebilir.

Hamileliğinizin 38. haftasında;

Bebeğinizin baş popo uzunluğu 34cm olup, yaklaşık 2,900gr ağırlığa ulaşmıştır. Ayak uzunluğu 79mm’dir. Ayak parmak tırnakları parmak uçlarına erişir. Lanugo tüyleri hemen hemen tamamen kaybolmuştur. Bu haftaya kadar rahmi ağzınız ve onu rahim içine bağlayan kanal sümüğümsü bir tıkaç tarafından doldurulmaktaydı. Bu mukus tıkacın amacı rahminizin içini ve bebeğinizi vajinadan gelebilecek mikrop ve enfeksiyonlara karşı korumaktır. Bu mukus tıkacın vajinanızdan gelmesi doğumun belirtilerinden biridir ve halk arasında “nişan gelmesi” olarak adlandırılır. Nişan doğumdan birkaç hafta önce gelebileceği gibi sadece bir kaç saat önce de gelebilir. Nişanı genelde kanlı sümüğümsü bir akıntı şeklinde hissedersiniz.

Hamileliğinizin 39. haftasında;

Bebek 3,200gr ağırlığa ulaşmıştır. Bu haftada bebeğinizin kafa çevresi ile karın çevresi yaklaşık olarak birbirine eşittir.Yağ birikimi giderek yavaşladığından kilo alımı da yavaşlar. Aynı şekilde siz de daha az kilo almaya başlarsınız. Bu haftada kanamanızın olması, vajeninizde ıslanma hissetmeniz veya bebeğinizin hareketlerinde azalma yaşanmanız durumunda, doktorunuza başvurmanızı öneriyoruz. Sırt üstü yatış pozisyonunda oluşabilecek tansiyon düşmelerinizi önlemek için sol yan yatış pozisyonunu tercih edin.

Hamileliğinizin 40. haftasında;

Bebeğinizin baş popo uzunluğu 36cm olup, yaklaşık 3,400kg ağırlığa ulaşmıştır. Bebeğiniz doğum zamanına (terme) ulaşmıştır. Belirgin bir göğüs kafesi vardır ve memeleri çıkıntılıdır. El tırnakları, parmak uçlarını geçmiştir. Ortalama ayak uzunluğu 83mm’dir. En olası doğum haftanıza girmiş sayılırsınız. Son haftada amniyon zarı her an açılabilir ve sularınız gelebilir. Bazen bardaktan boşalırcasına hızlı ve fazla miktarda olan bu olay bazen de çok yavaş olabilir. Hatta kendinizi idrar kaçırmış gibi hissedebilirsiniz. Miktarı ne olursa olsun sularınızın geldiğini düşünüyorsanız zaman kaybetmeden doktorunuzu aramalı ya da hastaneye gitmelisiniz.