Hafta Hafta Gebelik Sık Sorulan Sorular

Hafta Hafta Gebelik Sık Sorulan Sorular

Hafta Hafta Gebelik Sık Sorulan Sorular ; anne adaylarının gebelikleri ile ilgili merak ettiği bazı konular aşağıdaki gibidir.

1.Hamile Olduğumu Nasıl Anlarım?

(CEVAP) Çoğu kadın adeti gecikir gecikmez hemen doktora müracaat eder. Genellikle 1 haftalık gecikmeden sonra, jinekolojik ultrasonografi ile gebelik kesesi ortaya çıkar. Kesinleştirmek için 1 hafta sonra tekrar ultrasonografi gerekebilir. Bu aşamada istenmemişse testler istenir. Erken dönemde genellikle 8. haftada bir kez daha ultrasonografi gereklidir. Bu haftada gebelik keselerinin sayısı, yerleşim yeri, rahim kanalı denilen serviksin boyunun ölçümü yapılır. Servikal kanal boyu 25 mm den kısa ise 4-5 aylıkken düşük ihtimali yüksektir veya erken doğum şansı ne yazık ki daha fazladır. Bu konuda aileye onları endişelendirmeden danışmanlık verilir. Gerekirse 3 ay tamamlanınca önlem amacıyla RAHİM AĞZINA DİKİŞ konulması planlanır.

2.Hamilelik Sürecinde Hangi Sıklıkta Doktora Gitmeliyim?

(CEVAP) Gebelikte rutin taramalar; 32 haftaya kadar 4 haftada bir, 36. haftaya kadar 2 haftada bir, son ayda ise genel olarak haftada bir yapılır. Gerekli hallerde ilk aylarda ve son aylarda muayene sayısı arttırılabilir. Bunların yanında özel testlerin yapıldığı muayeneler de bu rutin kontroller sırasında yapılır.

3.Toksoplazma nedir?

(CEVAP)  Çiğ et veya kedi dışkısıyla insana geçen bir enfeksiyon. İyi yıkanmamış sebze ve meyvelerin yenmesi veya temiz olmayan suların içilmesiyle bulaşabilir. Eğer bir kadın hamileliğinde bu enfeksiyonu geçirirse bebekte bazı anomaliler ortaya çıkabilir. Karaciğer ve dalakta büyüklük, beyinde su toplaması, düşük doğum ağırlığı vb. Aslında gebelerin çoğu daha önce toksoplazma geçirmiştir ve bağışıklık kazanmıştır. Bu nedenle gebelik sırasında yeni enfeksiyon olma olasılığı son derece düşüktür. Risk çok düşük olduğu için birçok ülke toksoplazmayı rutin tarama olarak önermiyor. 4.Gebelikte toksoplazmadan korunmak için neler yapılabilir? (Soru) Toksoplazmanın bir aşısı yok ama gebelik sırasında etler iyi pişirilmeli, çiğ et yenmemeli. Çiğ ete dokunulduğunda eller iyice sabunla yıkanmalı. Meyve ve sebzeler ya soyulmalı ya da iyice yıkanarak yenmeli. Kedilerin dışkısı ile bulaşık alanlardan uzak durulmalı. Kedi besleyenler kedi atıklarını temizlerken eldiven giymeli.

5.CMV nedir?

(CEVAP) Grip gibi viral bir enfeksiyondur. Gebelik sırasında geçirilirse bebekte ciddi kusurlara yol açabilir. Ama ülkemizde erişkin yaştakilerin önemli bir kısmı bu enfeksiyona karşı dirençli. Yani daha önce bu enfeksiyonu geçirmiştir.

6.Kızamıkçık taraması gerekli midir?

(CEVAP) Kızamıkçık (Rubella) çocukluk çağında geçirilen bir hastalıktır. Solunum yoluyla çevreye yayılır. Toplumun yüzde 95’i bu enfeksiyonu çocuklukta geçirmiştir yani kızamıkçığa dirençlidir. Kişinin kızamıkçığa karşı bağışık olup olmadığı kanda yapılacak bir incelemeyle kolaylıkla anlaşılabilir. Eğer anne adayı enfeksiyonu geçirmemişse gebelik öncesinde aşılama önerilir. Kadın gebeliğinin ilk döneminde kızamıkçık geçirirse bebekte kalp, göz, karaciğer gibi organlarında ciddi bozukluklar ortaya çıkar. Aşıdan sonra kadının 1 ay içinde gebe kalmaması istenilmektedir. Aşı canlı olduğu için gebelik sırasında da aşılama yapılmamalıdır.

7.Frengi taramasının önemi nedir?

(CEVAP) Gebelikte frengi düşük, erken doğum, yeni doğanda sarılığa neden olur. Ayrıca karaciğerde büyüme ve göz, beyin, kemik gibi organlarda sorunlara yol açar. Bu nedenle gebe kalmadan önce hastalığın araştırılması, tespit edildiğinde de tedavi edilmesi gerekir. Uyuşturucu madde bağımlıları, AIDS hastaları, düşük sosyokültürel seviye, birden fazla seksüel partneri olan kişiler risk altındadır.

8.Gebelik öncesinde Hepatit B taraması neden öneriliyor?

(CEVAP) Gebelerin yaklaşık yüzde 10’u Hepatit B taşıyıcısı. Aslında bu enfeksiyon gebelikte çocuk için herhangi bir sorun yaratmıyor. Ama anne adayının Hepatit B taşıyıcısı olup olmadığını bilmek önemli. Çünkü taşıyıcıysa doğum sırasında bebeğine enfeksiyonu bulaştırabilir. Annesi taşıyıcı olan bebeklere Hepatit B aşısının yanı sıra koruyucu bir serum da yapılmalı. Aksi taktirde çocukta ciddi hastalıklar ortaya çıkabilir. Bu nedenle gebelik planlanırken ya da doğum öncesinde Hepatit B taraması kesinlikle yapılmalı.

9.Tiroit Hormonuna bakılması şart mıdır?

(CEVAP) Gebelik öncesi eğer hiç yapılmadı ise anneye tiroit hormonu kontrolü yapılması uygun olacaktır. Özellikle rutin kontrollerine pek sadık olmayan anne adayları için en azından bir seferliğine taraması yapılarak, gebelikte sorun yaratabilecek olan guatr ile ilgili ön araştırma yapılmış olacaktır. Hamilelikte ağız ve diş sağlığı nasıl olmalıdır? (Soru) Günlük ağız ve diş bakımı eskisine oranla daha özenli bir şekilde devam ettirilmelidir. Günde en az iki kere diş fırçalanmalı, Dişler arası fırça veya dişipi kullanılmalıdır. Diş hekimi kontrolunden flouridli ağız gargaraları ile zaman zaman desteklenerek çürük ve plak kontrolü sağlanmalıdır. Özellikle ilk aylarda oluşan kusmalar sonrasında ağız bol su ile çalkalanmalıdır. Ayrıca Diş hekimi kontrollerinde yüksek çürük risk grubunda yer alan hamilelerde yüzeysel flourid uygulaması gerekmektedir. Özellikle öğün aralarında alınan yapışkan şekerli gıdalardan kaçınılmalı, alındığında ise dişler tekrar fırçalanmalıdır. Dengeli beslenmede diş ve dişeti sağlığının sürdürülmesi açısından önemlidir. Protein, A vitamini (et, süt, yumurta, sarı sebze ve meyveler), C vitamini (narenciye, domates, çilek), D vitamini (et, süt, yumurta, balık) ve kalsiyum (süt ve süt ürünleri, yeşil yapraklı sebzeler)dan zengin gıdaların yeterince alınması gereklidir. Hamileliğin 2.trimensinde( 4.-5.-6. aylarında) mutlaka diş hekimi kontrolüne gidilmelidir.