Doğuma yardımcı tekniklerde siz değerli anne adaylarına hem gebeliği hem de doğumu daha kolay geçirmeniz amacıyla konu aldığımız bir programdır.

Doğuma yardımcı teknikler eğitimi programı konu başlıkları;

  • Nefes teknikleri ( uygulamalı)
  • Masaj teknikleri(uygulamalı)
  • Gebelik egzersizleri(uygulamalı)

        Nefes teknikleri ile bedenimizde biriktirdiğimiz ve biriktirmekte olduğumuz duyguların dışa aktarımını sağlayarak duygularımızı dışa vurmamız ve istemesek de o duyguları kabullenmemize yardımcı olmak amaçlanmaktadır. Nefes bize duygularımızı kontrol etmemizi öğretebilir. Sinirli veya gergin kişilere, sakin ol ve nefes al dememizde bir sebep vardır. Nefese odaklanarak sakin nefes alıp vermek kişideki gerginliği giderir, insanı sakinleştirir ve ağrıya bağlı yaşanan rahatsızlıkları giderir.

   “ nefesin heyecanlı ve çalkantılı ise zihniniz de bir o kadar karmaşık ve kararsızdır ama nefesiniz sakin ve huzurlu ise, zihniniz de aynı şekilde dingin olur”.

                                                                                                                                                  B.K.S. Iyengar

        Masaj teknikleri ile genel sağlık durumunuzu iyileştirmek, stresi azaltmak ve kas gerginliğinizi hafifletmek için faydalandığımız tekniklerden bir tanesidir. Masajın en çok bilinen faydaları ise; kan dolaşımını arttırmak ve vücuda esneklik kazandırmaktır. Gebelikte artan kan hacmi ve değişen hormon dengesi nedeniyle iskelet ve dolaşım sisteminde rahatsızlıklar olabilmektedir. Gebelik döneminde en çok rastlanan şikayetler bel ve sırt ağrıları ile ayak ve bilekte ödem ve şişmelerdir. Masaj teknikleri ile hem gebelik problemleriniz giderilmekte hem de daha konforlu olmanız sağlanmaktadır.

       Gebelik egzersizlerinin bedeni ve zihni doğuma hazırladığı ve gebeliğin daha konforlu geçmesine yardımcı olduğu kanıtlanmıştır. Hamilelikle birlikte oluşan ruhsal ve bedensel değişimlere uyumu sağlamaktadır. Gebelik egzersizleri  vücuttaki tüm kasları güçlendirirken aynı zamanda da kas kontrolünü sağlamaktadır. Gebelik egzersizleri ile doğuma daha zinde daha güçlü daha konsantre girmeniz sağlanırken aynı zamanda doğumun daha kolay ve daha kısa sürede gerçekleşmesine destek olmaktadır.

 

NOT:  Doğuma yardımcı teknikler eğitim programına 32 haftadan sonra doktorunuzun onay vermesi ile tüm gebeler katılabilmektedir. Eğitime eşli katılabilirsiniz. Eğitime gelirken rahat kıyafetler ve spor ayakkabı giymeniz; aç olmamanız gerekmektedir.  Katılım için 02163026161 ve 05455171432 nolu numaradan ebe Rabia Yüksel ile irtibata geçebilirsiniz.