• DOULA-DOĞUM KOÇLUĞU PROGRAMI

              Dünya sağlık örgütünün hazırladığı doğuma götüren 6 uygulama adlı rehberde doğum yapan kadına fiziksel ve duygusal desteğin önemi vurgulanmaktadır. Doğumun başından sonuna kadar kesintisiz desteğin hem anne hem de bebek sağlığı üzerinde iyileştirici etkisi olduğu herkes tarafından bilinen bir gerçektir. Doula doğum yapan kadına doğum öncesi, doğum sırasında ve doğum sonrasında fiziksel ve duygusal olarak sürekli destek sağlayan eğitimli ve deneyimli kişi demektir.

      Doğum koçluğu programında siz değerli anne ve baba adaylarıyla ortalama olarak 36 haftadan sonra vajinal muayene8 çatı muayenesi)  sonucu normal doğum uygunluğunuz kesinleştikten sonra anne ve baba adayımızla bireysel doğum eğitimi gerçekleşmektedir. Bu eğitimde sizlere doğumun başladığını gösteren ön belirtiler, doğumun başladığını gösteren gerçek belirtiler, doğum kanalı, bebeğin doğum esnasındaki pozisyon değişimleri, doğumu beklerken evdeki süreç, ne zaman hastaneye gidileceği, hastanede sizleri nelerin beklediği, hastanedeki uygulamalar ve doğum anında yapılması gerekenler anlatılmaktadır.

      Doğum koçluğu programında doğum dalgalarınızın başlaması ile doğum koçunuz evine gelmekte ve evde doğumu takip etmektedir. Evdeki süreçte hem vajinal muayeneniz yapılmakta, hem bebeğinizin kalp atışları belirli aralıklarda dinlenmekte hem de doğum sürecinize göre uygun pozisyonlarda doğuma yardımcı egzersizler yapmanıza destek olmaktadır.

       Bebeğin anne karnındaki konumu ve vajinal muayene sonucu bebeğinizin pozisyonuna bakılarak uygun egzersizler yapılmaktadır. Her pozisyonun ayrı bir egzersizi ve bu egzersizlerin uygulanma süreleri vardır. Yapılan egzersizler eğer bebeğin pozisyonuna uygun olmazsa doğumu hızlandırmak yerine yavaşlamasına bile neden olmaktadır.

        Belirli sıklıkla yapılan bebek kalp atışlarının doopler cihazıyla dinlenmesi sonucu evdeki süreçte de bebeğinizin sağlığı kontrol altında tutulmaktadır. Evdeki süreçte sağlık personelinin sizinle olması hem sizin kendinizi güvende hissetmenize yardımcı olmakta hem de doktorunuzla iletişim halinde olduğu için her an doktorunuz yanınızda gibi hissetmenizi sağlamaktadır.

      Evinizde yapılan vajinal muayeneler ve bebeğinizin sağlık durumu sonucu sizin hastaneye gitme zamanınıza doktorunuzla birlikte karar vermekte ve hastane yolculuğunda da sizlere eşlik etmektedir. Hastane ile irtibat halinde olduğu için siz gitmeden hastanenin de sizi karşılamaya hazır olmasını sağlamaktadır.

    Hastane sürecinde yapılan müdahaleler ve işlemler hakkında hem sizi bilgilendirmekte hem de doktorunuzun istemleri sonucu size tıbbi uygulamaya yapabilmektedir. Böylelikle doğumunuzun başından sonuna kadar her şeyinizle ilgilenmekte ve sizin daha güvende hissetmenizi sağlamaktadır.

   Hastane sürecinde de doktorunuzla birlikte sizi takip etmekte ve doğumunuza eşlik etmektedir. Doğum koçumuzun görevi bebeğinizi sağlıkla kucağınıza almanız sonucu bitmektedir. Doğum süreci ortalama olarak 12 – 18 saat süren bir süreçtir. Eğer sizlerde doğumunuza size destek olacak ve doğumun başından sonuna kadar sizinle olacak bir sağlık personeli isteğiniz varsa bizimle irtibata geçmenizi tavsiye ederiz.

Doğum koçu bana ne gibi bir destek sağlar;

  • Doğumun başlamasından bitmesine kadar size destek olur
  • Çatı muayenesi yaparak doğumun nasıl ilerlediğini kontrol eder
  • Evde veya hastanede sürekli doopler ve NST yaparak bebeğinizin sağlığı hakkında bilgi sahibi olmanızı destekler
  • Bebeğin ilerlemesi sonucu her anınıza uygun egzersizler ve süreçlerini belirleyerek doğumun daha kısa sürede olmasını sağlar
  • Sizin ihtiyaçlarınız doğrultusunda gerekli masajları uygular (el, yüz, sırt, perine vs)
  • Akupresür, hidroterapi, reiki ve daha bir çok doğuma yardımcı uygulama ile doğumunun daha az ağrılı ve daha kısa sürede gerçekleşmesine destek olur
  • Doğumun her anına uygun nefes teknikleri ile doğumunun daha konforlu geçmesine destek olur.

NOT:  Doula- doğum koçluğu programına 36.gebelik haftasından  sonra doktorunuzun normal doğuma onay vermesi sonucu tüm gebeler katılabilmektedir. Eğitime eşli katılım serbesttir. Eğitime gelirken rahat kıyafetler ve spor ayakkabı giymeniz; aç olmamanız gerekmektedir.  Katılım için 02163026161 ve 05455171432 nolu numaradan ebe Rabia Yüksel ile irtibata geçebilirsiniz.