Günümüzde eskiye oranla, hem eğlence ya da tatil hem de iş nedeniyle, şehirler arası ve ülkeler arası seyahatlere çok daha sık çıkılmaktadır. Bu sebeple, anne adaylarının güvenle seyahat edebilmeleri için seyahat edebilecekleri yerler ve yolculukta dikkat edilmesi gerekenler konusunda bilgilendirmeleri gerekmektedir. Özellikle uluslar arası yolculuk planlayan anne adaylarının, yolculuk sırasında ve vardıkları yerdeki tıbbi bakımın yeterliliği ve kalitesi ile ilgili potansiyel problemlerin önceden iyi değerlendirilmesi konusunda aydınlatılması gereklidir.

American Collage of Obstetrics and Gynecology (ACOG)’a göre gebe bir bayanın en güvenle seyahat edebileceği zaman, kendini genellikle en iyi hissettiği, düşük ya da erken doğum risklerinin en aza indiği 2. trimesterdir. ( 18-24. haftalar arası) Daha ileri gebelik haftasındaki anne adaylarının yaşadığı bölgeden özellikle gelişebilecek hipertansiyon, flebit ve erken doğum tehdidi durumlarında tıbbi hizmetlere ulaşamama olasılığına karşılık, çok uzağa yolculuk etmemeleri önerilir.

Genel olarak tüm gebelerin seyahat planlamadan önce doktorlarıyla görüşerek tavsiye almaları, özellikle de önceki gebeliğinde düşük, erken doğum, erken membran ruptürü( su kesesinin erken yırtılması) hikayesi olanların, ya da mevcut gebeliğinde çoğul gebelik, plasenta anomalileri, hipertansiyon, diyabet gibi altta yatan ciddi hastalığı bulunan anne adaylarının mümkünse hiç, veya en azından gelişmekte olan ülkelere seyahat etmemeleri gereklidir.

Yolculuğa Çıkmadan Önce Anne Adaylarının Alması Gereken Önlemler: Sağlık sigortanızın (veya sağlık güvencenizin) seyahat ettiğiniz bölgedeki geçerliliğini mutlaka araştırın. Varacağınız yerdeki tıbbi olanaklar hakkında bilgi sahibi olarak gidin. Sözgelimi, 3. trimesterde olan gebe bir bayanın gebelik komplikasyonlarının ve tokseminin (preeklampsi) yönetiminin yapılabiliyor olan, sezaryen imkanı bulunan bir yere seyahat etmesi gereklidir.

Gebelikte belirli zamanlarda yapılacak özel testlerin ( 11-14. gebelik haftasında yapılan ense saydamlığı ölçümü ve ikili test yada 17-20. haftalar arası yapılan üçlü test ve ileri düzey ultrason veya 24-26. haftalar arası şeker yükleme testi gibi) vaktini seyahatteyken kaçırmayacak olmaya özen gösterin. Siz ve beraber seyahat ettiğiniz kişiler kan gruplarınızı mutlaka bilin. Mümkünse seyahat öncesi HIV, Hepatit B testlerinizi yaptırın. Yolculukta mümkünse size eşlik eden en az bir kimse bulunsun.

Yolculuk Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler: Uçakla yolculuk ediyor iseniz: American Collage of Obstetrics and Gynecology (ACOG)’a göre sağlıklı, sorunsuz bir gebelikte 36. haftaya kadar güvenle uçağa binilebilir.

Bir çok havayolları da iç hatlarda 36, dış hatlarda 32-35 haftaya kadar uçuşa izin vermektedir. Kabin içi basıncı ayarlanmış (azaltılmış) uçuşlarda 1500-2500 m. (5.000-8.000 feet)arası fetal oksijenizasyon hemen hemen hiç etkilenmemektedir. Ciddi anemi ( kansızlık), orak hücre hastaları veya taşıyıcıları, tromboflebit öyküsü olanların uçak yolculuğu yapması sakıncalı olabilir. Uçağın orta kısmı (kanatların olduğu kısma yakın)ve koridor tarafını tercih etme sarsıntıyı engelleyecektir. Gebelerin uzun uçuşlarda, sarsıntı yokken yarım saatte bir kalkıp kısa yürüyüşler yapmaları, dehidratasyon açısından uçuş sırasında yeterli miktarda sıvı içecekler tüketmeleri tavsiye edilir.

Emniyet kemeri pelvik seviyede (Kalça kemiği üzerinden) bağlanmalıdır. Unutulmaması gereken bir nokta da anne adaylarının uzun uçuş yapacağı veya yurt dışına gideceği durumda o ana kadar olan gebelikle ilgili tıbbi kayıtlarının bir örneğini yanında taşımasının çok faydalı olacağıdır.

Seyahat için medikal çanta hazırlama: Çanta içeriğinizi doktorunuzla beraber oluşturun ve yolculuğunuz sırasında kolay ulaşabileceğiniz bir yerde olsun. Yara bantları, termometre gibi standart malzemelerin yanı sıra, hazımsızlık, mide yanması, kabızlık ve hemoroid gibi problemler için doktorunuzca önerilen ilaçlar, turist diyaresi (ishali) olma ihtimalinize karşılık oral rehidratasyon solüsyonları, multivitaminler ya da eğer diyabetiniz varsa, glukoz seviyenizi ölçen idrar çubukları bu çantada bulunabilecek diğer şeylerdir.

Araba veya Otobüsle Seyahat: En önemli nokta, anne adaylarının emniyet kemerini doğru şekilde kullanarak kendilerine ve bebeklerine gelebilecek potansiyel zararları engellemeleridir. Gebeliğin son aylarında dahi emniyet kemeri sağlam ve gerektiği kadar sıkı bir şekilde, göbeğinizin altından, pelvis kemiğinin üzerinden, anneyi çok da rahatsız etmeyecek şekilde bağlanmalıdır. Genellikle emniyetli sayılabilecek araba ve otobüs seyahatleri sırasında düzenli molalar verilmesi, böylelikle bacaklarınızı esnetip, egzersiz yapılmasının mümkün olması, yolculuk sırasında yeterince sıvı tüketilmesini tekrar hatırlatmak yerinde olur. Yolculuk sırasında yenilen gıdaların hijyenik olarak hazırlanmış ve hafif olmasına dikkat edilmesi, özellikle bulantı, hazımsızlık, yanma, gaz , besin zehirlenmesi ve ishalden korunmaya yardımcı olur. Özellikle seyahat edenlerde sıkça gözlenen turist diyaresinden korunmak için, çok güvenilir olmayan deniz mahsulleri, çiğ ya da az pişmiş et, krem peynir, soyulmuş meyve, yapraklı yeşillikler ve salatalardan kaçının. Suyu, kaynağından çok emin değilseniz şişelenmiş tüketmeye veya kaynatarak tüketmeye çalışın.

Acil Durumlar: Eğer aşağıdaki durumlardan herhangi birisi olursa, sakin olmaya çalışarak varsa sizi bilen, takip eden doktorunuza ulaşarak tavsiyesini alın ya da bulunduğunuz bölgede bir tıbbi yardım arayın: Vajinal kanama Vajinal kanama olsun ya da olmasın şiddetli karın ya da kasık ağrısı (Özellikle son trimesterdekiler) Bulantı-kusma Özellikle gebeliğin 6. ayından sonra, önceden var olmayan, özellikle bacak ön yüzde yer alan şişlikler(ödem), başağrısı, görsel bozukluklar, tansiyon yüksekliği. Kusma ve ishalle birlikte seyreden, sizi özellikle gittiğiniz bölge sıcak ise sıvısız bırakabilecek gastroenteritler. Özellikle turist diyaresi için “over the counter drugs” diye tabir edilen, ishali kesmeye yönelik reçetesiz satılan ürünler gebelikte kesin kontrendikedir. Tıbbi yardım alıncaya kadar bol sıvı veya oral rehidratasyon formülasyonları (ORS ler) alınmalıdır. Sulu akıntı veya su gelmesi Bebek hareketlerinde azalma.