HPV Aşısı ve Tedavisi

HPV Aşısı ve Tedavisi, çoğu serviks  kanseri (rahim ağzı kanseri), cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon olan insan papilloma virüsü (HPV) ile ilişkilidir. HPV’nin serviks kanserine neden olduğunun ortaya çıkarılmasını takiben bu virüs üzerinde geniş araştırmalar yapılmış ve HPV aşıları üretilmiştir. HPV aşısı virüse benzeyen maddeler içerir ancak virüsün yaptığı etkiyi yapmaz. Yalnızca vücudun bağışıklık sistemini harekete geçirerek kişinin HPV’ye dirençli hale gelmesini sağlar.

HPV Aşısı ve Tedavisi

HPV Aşısı ve Tedavisi

HPV aşısının yararı nedir ?

Çeşitli HPV suşları cinsel ilişki yoluyla bulaşır vebu suşların  çoğu serviks kanseri ile ilişkilendirilir. Türkiye’de iki HPV aşı  tipi vardır. ABD’de üç HPV aşısı FDA onayını almıştır- Cervarix yalnızca bayanlar içindir, Gardasil 4 ve Gardasil 9 ise hem erkekler hem de bayanlar yaptırabilir. Gardasil 9, rahim ağzı kanserine neden olabilecek daha fazla HPV suşuna karşı  koruma sağlamaktadır. Gardasil 4ve cervarix %70 oranında koruma sağlar, gardasil 9 ise %90 oranında koruma sağlar. Türkiye de şuan da gardasil 4 ve cervarix aşıları vardır.

Her üç aşıda bir bayanın HPV virüsüne  maruz bırakılmadan yaptırılması, servikal kanser vakalarının çoğunu önleyebilir. Buna ek olarak, üç aşı da kadınlarda vajinal ve vulvar kanseri önleyebilir , Aynı zamanda Gardasil 4 ve Gardasil 9 kadınlarda ve erkeklerde genital siğilleri ve anal kanseri önleyebilir.

Bazı HPV türleri de ağız ve boğazdaki kanserlerle bağlantılı olduğundan, HPV aşısı muhtemelen bu kanserlere karşı da koruma sağlar.

HPV aşısı kimlere ve ne zaman yapılmalıdır?

CDC (The Centers for Disease Control and Prevention ), 11-12 yaşlarındaki kız ve erkek  çocuklara  rutin HPV aşısı önermektedir, En ideal aşılama zamanı cinsel deneyimi olmadan yani HPV virusü ile temas olmadan  kız ve erkek çocukların aşılanmasıdır. HPV bulaştığında aşı o kadar etkili olmayabilir.

Ekim 2016’da CDC önerisi ile, 9-14 yaşlarındaki tüm ergen ve gençlerin, önerilen üç doz programından ziyade, en az altı ay arayla iki doz HPV aşısı almasını önermektedir.15-26 yaşları arasında aşı yaptıracak gençler ve genç erişkinler, üç doz aşı yaptırması önerilmektedir.

HPV aşısını kimlere yapılmamalı?

HPV aşısı hamile kadınların yaptırılması önerilmez, aşının içerisindeki  herhangi bir bileşene  alerjik  reaksiyon geçirmişseniz, aşı almamanız gerekir.

Cinsel yönden aktifseniz HPV aşısının yararı var mıdır yaptırılmalı mıdır?

Evet. Bir HPV türünün olması durumunda bile, henüz sahip olmadığınız diğer suşlardan sizi koruyabileceğinden aşıdan yararlanabilirsiniz.  Bununla birlikte, hiçbir aşı mevcut bir HPV enfeksiyonunu tedavi edemez. Aşılar sizi sadece daha önce maruz kalmadığınız belirli HPV suşlarından korur.

HPV aşısı, herhangi bir sağlık riski ya da yan etki taşıyor mu?

HPV Aşısı ve Tedavisi, genel olarak, etkileri  hafiftir. HPV aşılarının en sık görülen yan etkileri her aşıda olabilecek enjeksiyon yerinde ağrı, şişme veya kızarıklıktır. Buna ek olarak,çok nadir baş ağrısı, mide bulantısı, kusma, halsizlik ortaya çıkabilir.

HPV aşısını olan kadınların hâlâ Pap testleri yaptırmaları gerekiyor mu?

Evet. HPV aşısının Pap testlerinin yerini alması amaçlanmamıştır. Serviks kanseri için rutin tarama, 21 yaşından başlamak üzere düzenli Pap testleri ile bir kadının koruyucu sağlık bakımı için vazgeçilmez bir parçası olmaya devam etmektedir.

Tavsiye edilen aşı yaş grubunda değilseniz servikal kanserden kendinizi korumak için ne yapabilirsiniz?

HPV Aşısı ve Tedavisi, HPV cinsel temas yoluyla yayılır – oral, vajinal veya anal. Kendinizi HPV’den korumak için, güvenli cinsel partner seçmek, ilişki öncesi prezervatif kullanmak. Sigarayı bırakmak. Sigara içmek servikal kanser riskini arttırır. Serviks kanserini erken aşamada saptamak için, 21 yaşından itibaren düzenli Pap smear testleri yaptırmalı. Serviks kanseri belirtileri veya belirtileri fark ederseniz( cinsel ilişki sonrası vajinal kanamalar, ilişki sırasında ağrı gibi, adetler arası veya menopoz sonrası vajinal kanamalar, pelvik ağrı) Kadın doğum hekimine başvurmalısınız.

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir