Mol Gebelik Nedir

MOL GEBELİK NEDİR ?

Her kadının başına gelmesi muhtemel olan mol gebelik, oldukça ciddi bir hastalıktır. Gerçek hamilelik belirtileri ile ortaya çıkan bir gebelik şeklidir.

Mol gebelik, özellikle kadınlarda doğurganlık döneminin hastalığıdır.

  • Mol gebeliği geçiren hastaların yaklaşık % 10-15’inde plasentaya ait hücreler gebeliğin bitmesinden sonra da çoğalmalarını sürdürürler.
  • Mol gebeliğiniz varsa, değişik sürelerde adet gecikmeniz olur.
  • Mol gebeliğiniz, kürtaj ile vücudunuzdan uzaklaştırıldıktan sonra nadiren ilave bir tedaviye gerek olur.
  • Mol gebelik, gestasyonel trofoblastik hastalığı (GTH) başlığı altında sınıflandırılan, Hipokrat’ın, İsa’nın doğumundan 400 yıl önce “bin bebek taşıyan anne” dediği, halk arasında, “üzüm gebeliği” olarak da bilinen hastalıklar grubudur.Mol gebelik, yumurta hücresi ile spermin döllenmesi sırasında meydana gelen, genetik bir hata sonucu oluşan kromozomal yapının sebep olduğu bir durumdur. Bu hastalıklar grubu, embrionik dönemde bebeğin plasentasını ve de zarını oluşturan trofoblastik hücrelerden köken alan, aynı zamanda gebelik ürününün sağlıklı bir şekilde gelişme gösterememesi ile birlikte, rahim içinde üzüm tanesi gibi çok sayıda vezikül adı verilen, içi sıvı dolu yapıların olduğu, anormal bir gebelik şeklidir.

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir