Önlemler

ÖNLEMLER

 

Ancak en önemli konu alınacak bazı basit önlemler ile vajinal enfeksiyonların önüne geçilebilir olmasıdır. Herkes tarafından bilinmekle beraber bu önlemleri tekrar gözden geçirmekte fayda vardır.

 

  •  Genital bölgenin nemli kalması mantar başta olmak üzere bazı enfeksiyonlar için uygun zemin hazırlar. Genital bölgenin temizliğinde özellikle bu amaçla üretilmiş ürünleri tercih edin.
  • Sentetik iç çamaşırları hava sirkülasyonu engeller ve nemi emmedikleri için vajinal enfeksiyonlara zemin hazırlayabilir, dolayısı ile pamuklu çamaşırları tercih edin ve sık değiştirin.
  • Renkli tuvalet kağıtları, parfümler, kokulu kişisel hijyen ürünleri ve sabun genital bölgenin düşmanlarıdır. Bu ürünleri mümkün olduğunca kullanmamaya gayret edin.
  • Sanılanın aksine vajina içini su veya başka birşey ile yıkamak hijyenik bir davranış değildir. Bu şekilde bir uygulama vajina içerisinde bulunan mikroorganizmalar ile o bölgedeki asit-baz dengesini değiştirir.
  • Tuvalet sonrası temizlik yaparken mutlaka ve mutlaka önden arkaya doğru yapın.
  • Genital bölgenin gereğinden fazla yıkanarak hijyen sağlanmaya çalışılması vajinanın laktobasil/asit ortamının zarar görmesine katkıda bulunabilir ve enfeksiyonlara davetiye çıkarır.
  • Adet kanaması döneminde olan kadına iş yaşamında, sosyal aktivitelerinde hareket serbestliği sağlaması, denize girebilme imkanı vermesi için üretilen vajinal tamponların kullanımında dikkat edilmesi gereken en önemli nokta tamponun sık aralıklarla değiştirilmesidir. Vajinal tamponlar uygun kullanıldıklarında vajinanın doğal ortamını bozmazlar. Ancak uzun süre vajina içinde kaldığında bu tamponlar enfeksiyon gelişimi bir yana, hayatı tehdit eden enfeksiyonlara bile neden olabilirler.
  • Herhangi bir spor sonrası ya da yüzme sonrası ıslak mayo ile kalınmaması ve mümkünse mayonun değiştirilmesi oldukça önemlidir. Ayrıca klorlu su vajen asit ortamını etkileyebildiği için havuz sonrası hemen duş alınması unutulmamalıdır.
  • Vajinal enfeksiyonların büyük bir kısmı cinsel ilişki sırasında bulaşmaktadır. Uzun süreli tek eşli ilişkiniz yoksa mutlaka cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı önlem alın. Bu hastalıklardan korunmanın tek ve en etkili yolu prezervatiftir.

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir