Perinatoloji Ne Demek?

Perinatolojinin tam kelime anlamı doğum ve çevresindeki dönem demektir. Bu süreç içerisinde hem anne hem de bebeğin sağlığı ile ilgilenen bilim dalıdır. Problemli gebelikler veya gebelik sırasında yüksek risk taşıyan durumlarda gereksinimi olan hastalara yapılacak yaklaşımı disipline eden ve tedaviyi sunan bir bilim dalıdır.Perinatoloji , Yüksek Riskli Gebelikler ve MaternalFetal Tıp olarak da adlandırılmaktadır.

Perinatolog Kimdir?

Perinatolog, Kadın Hastalıkları ve Doğum ihtisasını takiben Perinatoloji (Yüksek Riskli Gebelikler – MaternalFetal Tıp) üst ihtisas programında 3 yıl ilave eğitim ve klinik tecrübe edinmiş uzmandır

Perinatolog, gebelikte  annede gözlenen hastalıkları (tansiyon yüksekliği, şeker hastalığı, gebelikte sistemik hastalıklar) takip etmek, çoğul gebelikler, gelişme geriliği, erken doğum v.b. pek çok sıkıntılı durumda tanı ve tedaviye yönelik yaklaşımları sergilemenin yanında, belli gebelik haftalarında ileri düzey ultrasonografik taramalar yapmak ve şüpheli durumlarda koryonikvillus örneklemesi (plasenta yani bebeğin eşinden parça almak), amniyosentez (bebeğin içinde bulunduğu sıvıdan örnek almak), kordosentez (bebeğin göbek kordonundan kan örneği almak) gibi tanısal girişimleri gerçekleştirir ve anne/bebeğe ait bazı durumlarda aileye gebelik süreci ve sonrası için danışmanlık verir.

Perinatoloğa (Yüksek Riskli Gebelikler Uzmanı) Kimler Başvurmalıdır?

Çeşitli risk faktörleri bulunan ve gebelik düşünen hanımlar ile gebelikte çeşitli riskler tespit edilen, komplikasyon (sorun) gelişen ya da çeşitli nedenlerle gebeliği hakkında endişeleri olan gebeler perinatolojiye başvurmalıdır.

Gebelik öncesi danışmadan detaylı ultrasonografiye, gebelik takibinden doğuma, gebelik ile ilgili tüm durumlar ve problemler  varlığında her zaman bir perinatologdan destek alınabilir.