BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?

Vajina iltihapları toplumda sık görülen, en sık belirtisi normal dışı akıntı, yanma ve ağrılı idrar olan rahatsızlıktır.

Vajina iltihaplarının (vajenitler) en sık rastlanan türü candida (mantar) enfeksiyonları olup peynirimsi akıntı ve vajinal kaşıntı şeklinde bulgu verirler.

Geniş spektrumlu antibiotik kullanımı sonrası vajina florası ( vajinanın kendine özgü ve zararsız bakterileri) bozulup mantar enfeksiyonu gelişebilir.

Genital bölge temizliği için pH değerleri bazik olduğu sabun ve benzeri duş jellerini tercih etmeyiniz.

Bazı tür vajen iltihapları eşinizin de sizinle beraber tedavi almasını gerektirebilir.(Eş tedavisi)

Cinsel ilişki sonrası vajinal duş yapma sağlıklı bir korunma yöntemi değildir ve dış gebelik olasılığını artırabilir.

Yüz gebelikte bir görülen dış gebelik, döllenmiş yumurtanın rahim dışına, en sık olarak da tüplere yerleşmesi durumudur. Spiral kullananlarda da görülebilir.

Regl gecikmesi, kasık ağrısı ve damla damla lekelenme tarzında kanama hem normal, hem de dış gebeliğin belirtileri olabilir. Doktorunuza danışınız.

Dış gebelik, döllenmiş yumurtanın rahim dışı dokulara yerleşmesi olup, hızlı büyümesi nedeniyle bulunduğu dokuda patlama ( yırtılma) riski yaratır.

Dış gebeliğin kürtaj veya benzeri tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Tedavisi ameliyat veya doktor gözetiminde uygulanacak ilaç kürleriyle mümkündür.

Cinsel yolla en sık bulaşan virüsler Hepatit B ve C, HIV (AIDS), Herpes ve Papilloma virüstür. Kendinizde veya partnerinizdeki olağan dışı her durumda lütfen doktorunuzla temasa geçiniz.

Genital bölge siğilleri papilloma virüsün yol açtığı “kondilom” adı verilen ve tedavi edilmediğinde uzun dönemde rahim ağzı kanserine dönüşebilecek önemli lezyonlardır.

Polikistik over sendromu, yumurtalıkta küçük kistler, hormonal bozukluk, tüylenmede artış ve bazen kısırlıkla karakterize bir durumdur. Bu kistler kötü
huylu değildir.

45 yaş üstü bayanların yaklaşık % 50 sinde zaman zaman idrar kaçırma şikayeti mevcuttur. Basit bir enfeksiyon bile buna yol açabilmektedir.

Obesite, çok doğum yapmış olmak, kronik kabızlık ve öksürük pelvik organların sarkmasına dolayısıyla idrar kaçırmaya neden olabilir.

Pelvik organların sarkması nedeniyle olan idrar kaçırmanın tedavisi bu organların bütünlüğünün (eski anatominin) yeniden sağlanacağı operasyonlardır.
Gülerken ve öksürürken idrar kaçırma, idrar yollarıyla ilgili anatomik yapınızın bozulmuş olmasından kaynaklanıyor olabilir. Ürojinekoloğa başvurmanız önerilir.

İdrarınızı hissettiğinizde tuvalete yetişemeden kaçırma( yetişememe) veya tam boşaltamama hissiniz varsa mutlaka ürojinekoloji ünitesine başvurun.

Adet öncesi ödem, kilo alımı, yorgunluk hissi, artan gerginlik, ruhsal sıkıntı ile karakterize “premenstrüel (adet öncesi) sendrom” 20-30‘lu yaşlarda sık görülür.

“Premenstrüel (adet öncesi) sendrom” ilaçlar, beslenme değişiklikleri ve davranış tedavisiyle giderilebilir.

Üç veya daha fazla tekrarlayan düşük yapmış olmak, eşlerin beraber incelenmesini ve özel testler yapılmasını gerektiren bir durumdur.

Vajen girişinde tek taraflı ve ağrılı şişme, o bölgede bulunan “Bartolin” bezinin iltihabı olabilir. Bazen abse gelişerek cerrahi drenaj( boşaltma) gerektirir.

Değişik oranlarda ve çeşitlerde östrojen ve progesteron hormonu içeren ve yumurtlamayı engelleyen doğum kontrol ilaçlarına lütfen doktor kontrolünde başlayınız

Günümüzde yaygın olarak kullanılan ve doktor kontrolünde henüz çocuk sahibi olmayan bayanlara dahi verilen doğum kontrol ilaçları kısırlık yapmaz.

Halk arasında “yara” olarak bilinen kronik rahim ağzı epitel değişikliklerinin, ilaçla, yakarak (koter) ve dondurarak ( cryocerrahi) tedavisi yapılır.

Rahim ağzı yaraları, sık tekrarlayan vajinal enfeksiyonlara, ilişkide ağrıya ve sonrasında kanamaya neden olabilir.

Regl dönemlerinde tampon kullanan bayanlarda, yüksek ateş, deri döküntüleri, el – ayak tabanında soyulma ve tansiyon düşüklüğü “toksik şok sendromu” denilen durum olabilir.

Gebelik ve lohusalık dönemleri dışında memeden süt gelmesi “prolaktin” hormonu yüksekliğinden kaynaklanabilir. Bu hormon beyindeki “hipofiz” bezinden salgılanır.

Altta yatan herhangi bir hastalık bulunmadan sancılı adet görmenin nedeni bu bayanlardaki artmış “prostoglandin” adı verilen maddedir ve ilaçlara iyi yanıt alınır.

Erken yaşta menopoz, fiziksel aktivite azlığı, sigara ve alkol tüketimi, kalsiyumdan fakir diyet, aile öyküsü kemik erimesi riskini artırır.

Annedeki Enfeksiyonlar ve Otizm İlişkisi, özellikle enfeksiyona cevap olarak vücutta oluşan inflamasyona ait belirteçlerin çocukların beyin omurilik sıvılarında artmış olması bu ilişkilendirmenin temelini oluşturmaktadır. Bir görüşe göre de bu enfeksiyonların engellenmesi ve tedavisi ile otizm spektrumundaki rahatsızlıkların % 30 kadarı engellenebilmektedir.