Servikal yetmezlik tedavisinde yapılan rahim ağzı dikişi nedir?

Rahim ağzı yetmezlik, servikal yetmezlik tanısı konulan hasta için yapılması gereken bazı şeyler var. Sadece risk grubundaysa takipte progesteron tedavisi ve sıkı takip bizim için yeterli olabilecekken gerçekten tanıyı koyduysak eğer rahim ağzına dikiş atmamız gerekmektedir. Rahim ağzına atılacak dikişlerin yaklaşık üç şekli vardır aslında birincisi elektif şartlarda yani herhangi bir problem başımıza gelmeden bunu yapmaktır. Buda 12. Haftadan sonra ki biz 12. Haftadan sonra bebeğin sağlığı açısından ikili tarama testi ense kalınlığı testi yapıyoruz. Bakıyoruz ve her şey yolunda, herhangi bir problem yok ve hastanın teşhisi konmuş rahim ağzı yetmezliği var ve biz hemen bu ikili tarama testinden sonra yapıncağımız ilk şey hemen günümüzü belirlemek ve rahim ağzına dikişimizi atmak olacaktır ve elektif dediğimiz herhangi bir rahim ağzı kısalması başlamadan tanıyı koyduk ama herhangi bir risk başlamadan bu dikişi attığımız takdirde yüzde 90 – 95 başarı şansımız var. En başarılı dönem bu dönem aslında. 2. Atılan rahim ağzı dikişi ise acil şartlarda yaklaşık 20’li haftalarda genelde bu ilk doğumlarda ilk gebeliklerde karşımıza çıkıyor. Daha önceden teşhisi konulmamış bir anda bir kanama ile gelen, bakıyorsunuz rahim ağzı açılmış belli bir seviyeye gelmiş dolayısıyla da sizin çok acil olarak rahim ağzına dikiş atmanız gerebilir. Bunun başarısı çok yüksek değildir aslında. Buradaki amaç yine çok hızlı bir şekilde dikili atıp akciğer gelişimizi sağlıcak 8 saatlik bir süreyi tamamlamak ve akabinde de progeston ilaçları gerekiyorsa antibiyotiklerle ne kadar zaman kazanabiliyorsak o zamanı kazanmaktır.

3. İse risk faktörleri var, rahim ağzını yakından takip ediyoruz ve rahim ağzında kısalma meydana gelemeye başladı 2 cm’in altına inmeye başladı ve bir ilerleyiş görüyoruz o zaman yine hemen zaman kaybetmeden rahim ağzı dikişini atmak gerekir. 3 tipi vardır. Bir tanesi vajinal yoldan hasta tabi anestezi altında, güvenli bir anestezidir.

12. 14. Haftada hastaların korkacağı herhangi bir şey yok kısa bir anestezi altında yaklaşık 15 dakikalık bir iş. En çok yapılan maktonas dediğimiz rahim ağzını torba gibi büzerek özel bir materyalle tabi normal bir dikiş ipliği gibi değildir daha başka bir yöntemdir. Daha başka bir materyaldir. Bunu attıktan sonra gerekli tedavilerle bir iki gün takip ondan sonra hastayı hastaneden taburcu ederiz ve takiplerine devam ederiz. Gerekli şartlar ve tedavi ile oldukça güvenli bir yöntemdir. 37. Haftada hasta normal doğum istiyorsa ve yapabilecek durumdaysa dikişini alabiliriz ve normal doğuma bırakabiliriz. Ya da sezeryan olması gerekiyorsa da sezeryan sırasında da dikişini alabiliriz. Bazı vakalarda ise vajinal olarak atamadığımız durumlarda ise karın içerisinden ve robotik olarak rahim ağzına attığımız dikişlerde var. Azda olsa bu vakalara bu tip vakalara da rastlıyoruz ve yapmamız gerekiyorsa da yapıyoruz ama önemli olan rahim ağzındaki dikişin zamanlamasına karar vermek, doğru zamanda attığımız zamanda başarı şansı oldukça yüksek.

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir