Sıkça Sorulan Sorular

SIKÇA SORULAN SORULAR

Antidepresanların, cinsel isteği azalttığı doğru mu?

Serotonin içeren antidepresanları kullanan kişilerin üçte biri, çoğunlukla sekste düşüşe geçerler. Bir başka ortak yan etki de, orgazm olmada zorlanmadır. Fakat eğer böyle bir sorunla karsı karşıyaysanız, sakın doktorunuza danışmadan ilacı bırakmaya kalkmayın. İlk iş olarak partnerinizle konuşun çünkü çoğu insan antidepresanın yan etkilerini bilmez ve düz mantıkla giderek, bu tip ilaçlar kullanan birinin daha mutlu ve dolayısıyla yatakta da daha istekli olması gerektiğini düşünür. Dolayısıyla birlikte olduğunuz kişi, isteksizliğinizin kendisinden kaynaklandığı gibi yanlış bir fikre kapılabilir. Bu yüzden ona durumu anlatın ve sorunu aşıp cinsel hayatınızı eski heyecanına kavuşturmak için mutlaka birlikte çaba gösterin.

Doğum kontrol haplarının cinsel isteksizlik yapması doğru mudur?

Bu tamamen hapın içerdiği hormonlarla ilgili bir konu. Mesela testesteron yani erkeklik hormonu libidoyu harekete geçirir ve cinsel isteği artırır. Bazı doğum kontrol hapları kandaki testesteron miktarını düşürdüğü için uzun dönem kullanıldığında cinsel isteksizlik yapabilir. Ayrıca doğum kontrol hapı bir süre depresif duygulara da neden olabilir. Bu da sizin cinsel yaşamınızı etkiler. Bu tür durumlarda en iyisi jinekoloğunuzla görüşmeniz. Eğer isterseniz ve doktorunuz uygun görürse, farklı bir korunma yöntemine de geçebilirsiniz.

Afrodizyaklar cinsel isteği artırma konusunda gerçekten işe yarıyor mu?

Afrodizyak olarak önerilen pek çok yiyecek var ama bunların cinsel isteği artırması biraz da psikolojik sebeplerden kaynaklanıyor. Yani asıl mesele, kişinin o besini alınca daha iyi bir performans göstereceğine inanıp inanmaması. Bunların denenmesinde bir sorun olmaz çünkü zaten bunların hiçbiri başka açılardan zararlı ya da lezzetsiz besinler değildir. (istiridye, çikolata, havyar vb.)

Düzenli egzersiz yapmanın daha aktif bir cinsel hayata katkısı olur mu?

Kesinlikle evet. Çünkü spor yaparken vücut, kendimizi iyi hissetmemizi sağlayan endorfin salgılar ve bu olumlu duygular da cinsel hayatımıza yansır. Ayrıca düzenli egzersiz vücudumuzun forma girmesini sağlayacağı için kendimizi çok daha güzel ve seksi hisseder, dolayısıyla sekse daha istekli hale geliriz.

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir