Tüp Bebek Tedavisinde Tanı

Doktorunuz gözetiminde, eşinize yapılan muayene ve testlerin uygun gördüğü şekilde tamamlanması sonra eğer ki aşağıdaki sonuçlara ulaşılırsa, nedensiz kısırlığınızın olduğu kanısına varılır.

  • Yumurtlama fonksiyonunuz normalse.
  • Fallop tüpleriniz açıksa.
  • Eşinizin sperm sayı ve hareketliliği iyiyse.
  • Endometriozis hastalığınız yoksa.

Pelvik yapışıklığınız yoksa.Nedensiz Kısırlık Tedavisi
Açıklanamayan infertilite tanınız konmuş ise, tanı koyulduktan sonraki 3 yıl içinde
%40-80 oranında kendiliğinizden hamile kalma şansınız vardır, fakat gene de bebeksiz geçirdiğiniz süre nedeniyle sıkıntılı ve sabırsız olabilirsiniz. Özellikle de yaşınız 30’un üzerindeyse, zaman geçtikçe hamilelik şansınızda azalır.

Tüm tetkikleriniz tamamlandıktan sonra doktorunuzla en optimal tedavi şekline karar vermelisiniz.

Bekle ve Gör (Ekspektan Tedavi)
Yaşınıza ve bebek sahibi olabilmek için harcadığınız zaman dilimine göre karar verilir.

Süperovülasyon ve İntrauterin İnseminasyon (Aşılama)
Açıklanamayan kısırlık olgularında en çok tercih edilen tedavi şeklidir. Süperovülasyon, yumurtlamanızın ilaçlarla (klomifen sitrat gibi) veya enjekte edilebilen gonadotropin iğneleriyle sağlanmasıdır.

Tüp Bebek ( Mikroenjeksiyon) Tedavisi
Bu aşamaya daha basit ve ekonomik tedavi yöntemleriyle hamilelik sağlayamadığınızda tercih etmelisiniz, çünkü daha pahalı, kullanılan gonadotropin iğnelerinin olası yan etkileri yüzünden daha riskli ve tüp bebek işlemleri nedeniyle daha invazif bir tedavi şeklidir. Yalnız şunuda bilmelisiniz ki, tüp bebek tedavisinde, yüksek başarı şansı sağlayabilirsiniz.

Erkeklerde Kısırlık Oranı Artıyor
Sağlıklı çiftlerin her ay çocuk sahibi olabilme şansı %20 oranındadır . Her hangi bir doğum kontrol yöntemi uygulamayan çiftlerin bir çoğunu 6 ay içinde çocuk sahibi olma şansı yakalayabilir. Çok ilginç bir veri var ki; son 15 yıldır yapılan araştırmalar erkeklerin spermlerinde bozulma olduğunu gösteriyor. 50`li yıllardaki tıp kitaplarında erkeğin sperm sayısı 200 milyon olarak ifade edilirdi. 70`lerin sonunda 50 milyon yazardı. Bugünse 20 milyon olarak belirtiliyor. Belki 20 yıl sonra 5 milyon sperm sayısı iyi bir rakam kabul edilecek. Bu düşüşün en önemli sebebini çevresel faktörler, yasam stresi, hormonlu yiyeceklerdir.

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir