Tedavi ve Tarama

TEDAVİ VE TARAMA

 

Hormonal Tanılar

FSH, LH, E2 (Estradiol), PRL (Prolaktin) ve Tiroid fonksiyon testleri (TSH, Serbest T3 ve Serbest T4) istenir. Sonuçlara göre hastanın tanısı konur ve tedavi planı oluşturulur.

Jinekolojik Rahatsızlıklar

Yapılan spekulum muayenesi sonrası tespit edilen miyom ,polip, yumurtalık kistlerinin hangi yolla alınacağına karar verilir ve hasta bilgilendirilir.

 
Rahim Ağzı ve Yumurtalık Kanser Taramaları

Yapılan muayene sonrası gerektiği  hallerde tumor marker testleri (Ca 125, Ca 19.9, Ca 15.3) istenir. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar (STD) açısından değerlendirme yapılır. Cinsel yolla bulaşıcı hastalıklar tarama testleri: HiV (Aids açısından Elisa test), Hbs Ab (Hepatit B), HCV (Hepatit C), VDRL (Frengi) bulunmaktadır. Ayrıca bel soğukluğu (Gonore) açısından rahim ağzından alınan servikal swab (sürüntü) örnekleri de alınabilir. Yine genital bölge jinekolojik muayene sırasında genital herpes (Tip 2 uçuk), genital siğil (kondilom) açısından özellikle değerlendirilmelidir. Gerekli kontroller yapıldıktan sonra hasta rahim ağzı kanseri aşısı hakkında bilgilendirilir ve uygulaması yapılır.

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir