19 yaşında akıntı problemi ile gittiğim doktor karın ultrasonunda septumumu farketti, evlenince mutlaka kadın doguma git öyle hamile kal diye tavsiye vermişti….

 

Yıl 2006… Eşimle evlendikten 3 ay sonra bebek istediğimize karar verdik ve ön kontrol için doktora gittik. Septumun alınması gerektiğini yoksa peşpeşe düşükler yaşayabileceğimi ya da erken doğum olabileceğini söyledi bize. 4 farklı doktora muayene olduktan sonra ameliyata karar verdik, çünkü bebeğimizi kaybetme riskini göze alamazdik. Başarılı bir ameliyat sonrası 3.ayda hamileydim, hersey yolunda gidiyordu ne zaman ki 12.hafta da doktorun serklaj istemesine kadar… Rahim operasyonları geçiren kişilerde rahim ağzı yetmezliği olabiliyor demişti bize. Gözyaşları içinde oradan çıktık, hiçbir şey bilmiyordum bu konuda oğlumu kaybetmek istemiyordum…Serklaj yapıldı, akabininde ilaçlar, iğneler, stres, kaybetme korkusu… Fakat 38 haftalık heyecanlı yolculugumuz oğlum Ege’yi 3780 gr 52 cm olarak sağ salim kucağıma alarak sonuçlandı…Mucizem kollarımdaydı! Doktorumuz tüm hamileliklerde bunu yaşayacağımı söylediği için ikinci için korkuyordum.

Oğlum 4 yaşındayken korunmayı bıraktık ve o ay hamile kaldım. Arkadaşlarımın tavsiyesi ve araştırmalarımla doktor olarak Doç.Dr. Arda Lembet’e karar vermiştim…İyi ki de vermişim 🙂 “Serklajsız” ve “ilaçsız” kızım Bade 39.haftada 3760 gr olarak kucağımdaydı!

Arda Bey’e ilk bebeğimin serklaj ile doğmasının doğru olup olmadığını sorduğumda bana yanıt vermemişti, sadece gülümsemişti…”Peki bende rahim ağzı yetmezliği var mı” dediğimde ise “Hayır” demişti…

D.Y