Da Vinci Robotik Cerrahi Nedir?

İlgili resim Robotik cerrahi, minimal invaziv cerrahi yaklaşım prensibinin günümüzdeki son halidir. Laparoskopik cerrahinin hastaya getirdiği tüm avantajlarının yanı sıra üç boyutlu görüntü imkanı vermesi ile el ve bilek hareketlerini taklit edebilen ve yedi boyutta hareket imkanı olan robotik kollar ile operasyon gerçekleştirilmektedir. Jinekoloji alanında giderek daha fazla oranda kullanılmaktadır. “da Vinci” robotu ile gerçekleştirilen histerektomi (Rahim alınması operasyonu) uygulamaları başarılı sonuçlar vermektedir. Robotik cerrahi ilk olarak 1985 yılında beyin cerrahisinde kullanılmış olmasına rağmen, jinekolojideki kullanımı Amerika Birleşik Devletleri’nde 2005 yılında kabul görmeye başladı.

Robotik cerrahi, Stanford Üniversitesi ve NASA’nın ortak çalışması ile beraber geliştirilmiş bir teknolojidir. Şu anda en son ve yaygın olarak kullanılan sistem “da Vinci robotik cerrahi’dir. Minimal invaziv cerrahi son yıllarda jinekolojide hızla yükselen bir konseptir. Buradaki amaç hastada mümkün olan en az cerrahi kesi ile operasyonu tamamlamaktır.

Bu konsept içerisinde robotik teknoloji yeni bir çığır açmıştır. Robotik cerrahi laparoskopik cerrahide olduğu gibi karın açılmadan küçük deliklerden operasyonun yapılmasını sağlar. Operatöre laparoskopik cerrahinin sağlayamadığı üç boyutlu yüksek rezolüsyonlu ve ortalama 10-12 kat büyütülmüş görüntü imkanı vermektedir. Bu teknoloji hastaya daha az hastanede kalış süresi ve günlük hayata daha çabuk dönüş süresi tanımaktadır. En önemli avantajlarından biri de operasyon esnasında daha az kan kaybı ve daha az ağrı vermesidir.  

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir