Düşük

DÜŞÜK

Düşük tehdidi; 20.gebelik haftasından önce vajinal kanamanın oluşmasıdır, tüm gebeliklerin %30-40’ında oluşur. Düşük türleri nedenlerine göre farklılık göstermektedir.

 

Anembriyonik gebelik; gebelik kesesinin gelişip ancak içinde fetusun gelişmediği durumdur.

 

Engellenemeyen düşük; kanama miktarının artıp, rahim ağzının inceldiği ve açıldığı ancak henüz materyalin atılmadığı durumdur. Bu dönemde çoğu hastada şiddeti giderek artan kramp şeklinde ağrı olur.

 

Tamamlanmamış düşük; gebelik ürünlerinin kısmen atıldığı durumdur.

 

Tamamlanmış düşük; gebelik ürünlerinin tamamının rahimden atıldığı durumdur.

 

Missed abortus; anne karnında fetusun öldüğü durumlar.

 

Tekrarlayan düşük; ikiden fazla düşük olması

 

Her Gebelikte Düşük Riski Var Mıdır?

Bilinen gebeliklerin %15-20’si kendiliğinden düşükle sonlanır. Çok erken dönemdeki gebeliklerin ancak gebelik hormonunun (B HCG) kan düzeyine bakılarak saptandığı durumlarda düşük oranının %40’a kadar çıktığı bilinmektedir. Tüm düşüklerin %80’I ilk üç ayda gözlenmektedir.

 

Başlıca Düşük Nedenleri Nelerdir?

Erken dönemdeki düşüklerin %50 sine yakınından kromozom anormallikleri sorumludur. Trizomi denen kromozom sayısının normalden bir fazla yani 47 tane olduğu durumlar (Örnek: trizomi 13,16,18,21 ve 22) ile monozomi denen ve kromozom sayısının bir eksik olduğu durumlarda (örnek: Monozomi X -Turner Sendromu) düşük oranı ciddi derecede artmaktadır. Doğum sayısı, ileri anne ve baba yaşı, son doğumdan üç ay içerisinde tekrar gebe kalınmasında düşük riski artmaktadır.

 

Anneye bağlı diğer düşük nedenleri arasında enfeksiyonlar, kontrol edilmeyen sistemik hastalıklar (Örnek: endokrin durumlar: kontrolsüz tiroit ve şeker hastalığı, konnektif doku hastalıkları:sistemik lupus, skleroderma, böbrek hastalıkları: kronik böbrek hastalığı ) ilaç, sigara ,alkol ve diğer zararlı madde alışkanlıkları, aşırı kafein tüketimi ve radyasyon gibi nedenler sayılabilir. Rahim içi yapışıklıklar, şekil bozuklukları ve rahim ağzı yetersizlikleri de düşüklere sebep olan nedenler arasında sayılmaktadır.

 

İki veya üzerindeki düşükler durumlarında tekrarlayan düşüklerden bahsedilir. Bu grupta trombofili denen kandaki pıhtılaşma faktörleri üzerinden etki eden olumsuz mekanizmalar ile bağışıklık sisteminden kaynaklanan bazı problemler etkili olmaktadır.

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir