GRİP AŞISI

Grip aşısı gebelik haftasından bağımsız olarak tüm gebelere uygulanmalıdır. Gebelikteki bağışıklık sistemi değişikliklerinden dolayı gebeler grip ve gribe bağlı ciddi komplikasyonları gebe olamayanlara göre daha ciddi şekilde geçirirler. Gebelikte grip geçirilmesi anne karnındaki bebeği ciddi şekilde etkileyip erken doğum veya fetal kayıp gibi önemli sonuçlar doğurabilir. Grip aşısı ile hem anne hem de anne karnından bebeğe geçen antikorlar nedeni ile bebek korunmuş olur.

Grip aşısı 6 ay altındaki bebeklere yapılmamalıdır. Gebelikte kullanılan aşı inaktif aşı olmalıdır, canlı aşı (bunların çoğu nazal sprey olarak sunulmaktadır) olmamalıdır. Aşılama aktif grip geçiren kişilere veya aşıya karşı allerjik reaksiyon geçirme riski olan kişilere yapılmamalıdır. Ölü virüs kullanılarak yapılan aşının fetusa zararlı bir etkisi yoktur. Daha evvel grip geçirmeyen bebek ve çocuklara 2 doz aşı yapılmalıdır. Tüm aile bireylerinin aşılanması da gebe ve fetus üzerinde önemli koruyuculuk sağlayacaktır.

Gebeler antiviral ilaç kullanmalı mıdır , bunun bebeğe zararı olur mu ?

Gribin komplikasyonlarına maruz kalma ihtimali yüksek kişiler ki bu grup içinde gebeler de bulunmaktadır, hastalığa yakalandıktan sonra özellikle ilk 48 saat içinde oseltamivir veya zanamivir adlı antiviral ilaçları 5 gün süre ile kullanmalıdırlar. Gribe yakalanan gebeler derhal doktora başvurmalı yukarıda belirtilen ilaçlar ancak doktor kontrolünde kullanılmalıdır. Bu ilaçların fetus üzerine zararlı etkisi gösterilmemiştir.

2009 ‘da H1N1 aşısını yaptıranlar da bu yıl aşı yaptırmalı mıdır ?

Evet, çünkü bu yılın aşısı farklı 3 suş içermektedir. Bunlar H1N1, H3N2 ve İnfluenza B’yi içerir. Koruculuğu % 70-90 arasında değişmektedir. özellikle aşının koruyuculuğu o yılki influenza suşlarının önceden iyi tahmin edilip aşının ona göre planlanması ile de ilgilidir.

Aşağıdaki bulguları olan hastalar acil tıbbi yardım almak için başvurmalıdırlar.

Nefes darlığı, hava açlığı

Göğüs ve karında baskı hissi

Ani baş dönmesi sersemlik

Bilinç kaybı

Ciddi ve tekrarlayıcı kusma

Ateş düşürücülere cevap vermeyen yüksek ateş

Bebek hareketlerinde azalma