İdrar Kaçırma Tedavi Yöntemleri Nelerdir ?

İdrar Kaçırma Tedavi Yöntemleri ile ilgili görsel sonucuStres idrar kaçırma her yaşta tedavi edilebilir bir durumdur fakat her tedavi her hasta veya her tip inkontinans için faydalı olmayabilir;

1. Stress İnkontinans Tedavi Yöntemleri Davranış / Kas tedavisi İlk basamak kegel egzersizleri denilen pelvik taban kaslarını güçlendirmeye yardımcı egzersizlerdir. Bu tedavi ile idrar torbası ve işeme ile ilgili kasları kontrol altına alma sağlanarak pelvik taban kasları güçlendirilir. Bu egzersizler ek olarak bir günlük oluşturularak bir program ve mesane eğitimi sağlanmaya çalışılır. Bu egzersizler ile beraber veya tek başına kullanılan diğer tedavi yöntemleri ise 1) Biofeedbac 2) elektrik stimulasyonudur. Bu yöntemler ile zayıflamış pelvik taban kasları kuvvetlendirilir. Bu yöntemler ile noninvazif olmalarına karşın her zaman tam ve kesin tedavi sınırlı oranlarda kalmaktadır.  

İlaç Tedavisi Bazı idrar kaçırma tipleri ilaçlar yada hormonlar ile tedavi edilebilmektedir. Özellikle urge inkontinansta tedavi seçeneği ilaç tedavisidir ve kas aktivitesini azaltmaya yönelik ilaçlar kullanılır. Ancak stres idrar kaçırma ilaç tedavisine yanıt vermemektedir. Bazı olgularda nadirde olsa lokal östrojen  kremleri, flaster veya tabletler uygulanabilmektedir.  

2. Cerrahi Tedavi: Diğer tedavi yaklaşımları başarısız olduğu takdirde idrar kaçırmanın altında yatan nedenin giderilmesi için cerrahi müdahale gerekebilir. Çok sayıda cerrahi girişim seçeneği vardır ve her biri idrar kaçırmanın belirli tipine ya da nedenine göre önerilmektedir.    

  •  Sling (Askı) – Mesane Boynu Süspansiyon Operasyonları
  •  Retropubik Süspansiyon ( Burch, MMK)
  •  İğne ile Süspansiyon (Stamey, Pereya, Raz vb.)
  •  Subüretral Süspansiyon ( TVT, TVT Obturator,  Vajinal Slig)
  •  Periüretral Plikasyon Operasyonları (Kelly, Kennedy)
  •  Periüretral Madde Enjekisyonları ( Teflon, Slikon, Otalog vb.)

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir