IUI

IUI’nin açılımı “Intra-Uterin Inseminasyon”, bilindiği adıyla da aşılamadır. Erkek hastaların önünde 6 haftalık bir süreç vardır. Bu süreç içerisinde hastanın üretkenlik potansiyelinin korunması için mevcut seçenekler iki tanedir. Eğer hastanın bir eşi var ise,  tüp bebek yöntemi oluşan embriyoların dondurulup saklanması. Bir partneri yok ise kemoterapi öncesi bir aylık süreçte hastadan örnek alınarak yeterli miktarda canlı sperm hücrelerinin dondurulması.
Özellikle açıklanamayan infertilite durumunda, evlilik süresinin uzun olmadığı genç hastalarda,  sperm parametrelerinde hafif bozukluk olan çiftlerde; laboratuvar ortamında kalitesi arttırılan spermlerin bir kateter aracılığı ile rahim içine bırakılma işlemidir.
Aşılama tedavisi için kadının adetinin 2. Veya 3. Günü hap ya da iğne şeklinde ilaçlarla yumurtalıklar uyarılmaya başlanır.

Belli aralıklarla yumurtalıklarda gelişen follikül adı verilen yumurta keselerinin gelişimi takip edilir. Belli büyüklüğe erişen folliküller çatlatma iğnesi verilerek yumurtlama oluşturulmaya çalışılır. Bu enjeksiyondan belli saatler sonra hazırlanmış spermler normal jinekolojik muayene pozisyonunda rahim içine enjekte edilir. Spermlerin yumurtaya ulaşması ve yumurtayı bulup döllemesi beklenir.

 

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir