Menopoz Nedir ?

MENOPOZ NEDİR ?

 

Menopoz kelime anlamı olarak aylık adet kanamalarının doğal olarak kesilmesi demektir. Ateş basması, ani terlemeyi izleyen adetten kesilme ile baş gösteren menopozun, Türkiye’de ortalama yaşı 47 civarındadır. Menopoz dönemi birçok kadın için endişe anlamına gelmektedir. Oysa gerekli incelemeler yapıldıktan sonra uygun görüldüğü taktirde doktor kontrolünde düzenlenecek, kişiye özel tedaviyle bu sıkıntılı dönemi aşmak artık mümkündür. Özellikle menopoz döneminde en az yılda bir kez kontrollere gidilmesi çok önemlidir. Çünkü birçok sağlık sorunu ve özellikle meme ve jinekolojik kanserlerin büyük bölümü bu yaşlardan sonra ortaya çıkmaktadır.

 

Menopoz bir hastalık değildir, her kadının yaşayacağı hayatının kaçınılmaz bir parçasıdır. Kelime anlamı olarak adet görmenin sonlanması olsa da kadının bu dönemde yaşadıkları ve hissettikleri bununla sınırlı değildir.

 

Ortalama menopoz yaşı tüm dünyada ırk, sosyo-kültürel düzey vb. gibi durumlara göre faklılık göstermektedir. Türkiye için ise bu  47 yaş civarıdır. Adetlerin ilk başlama yaşı ile menopoz yaşı arasında net bir ilişki bulunmamaktadır. Menopoz yaşını belirleyen en önemli etken genetik faktörlerdir. Ayrıca sigara kullanımı, şişmanlık gibi çevresel etkenler de menopoz yaşını etkileyebilmektedir.

 

Kadınlardaki yumurtalıkların yaşam süresi yani menopoza ne zaman girileceği,yumurtalık içerisindeki yumurta hücre sayısına göre belirlenmektedir. Kız çocuk annesinin karnında ve gebeliğin 20. haftasında iken her yumurtalığında yaklaşık 2-3 milyon yumurta vardır. Bu bir kadının tüm yaşamı boyunca sahip olduğu en yüksek yumurta hücresi sayısıdır. Kız bebek doğduğunda bu sayı her yumurtalıkta 1 milyona, ergenlik döneminde ise 300.000’e düşmektedir. Yani yumurtalıklar henüz daha doğmadan yaşlanan organlardır diyebiliriz.

 

Üreme çağı boyunca her ay bu yumurtalardan bir kısmı yok olurken sadece 1 tanesi olgunlaşarak yumurtlama olur. Kırk yaşından sonra yumurtaların kaybında belirgin bir hızlanma izlenmektedir. Yumurtaların tükenmesi ise artık hormon üretmeme ve adet görmeme yani menopoz olarak tanımlanır.  Menopoz tanısı klinik olarak adetten kesilme ile konulabileceği gibi en kesin teşhis kanda FSH, LH, E2 ve AMH hormonlarının düzeyleri ile konmaktadır.

 

Menopoz, insan hayatının uzaması ile beraber kadın yaşamının neredeyse üçte birini kapsar hale gelmiştir. Aslında tamamen fizyolojik ve kaçınılmaz bir süreç olmakla birlikte, eksilen estrojen hormonu sonucunda birçok sistemi ilgilendiren ve kadının yaşam kalitesini belirgin olarak azaltan birçok sonuçları da oluşturabilmektedir.

 

Yapılan tetkikler Meme Muayene, Meme Usg Mamografi, Kemik Dansitometri, Hormon Testleri, ayrıca menopoz hastalarında kalp rahatsızları sık görülmektedir bu neden le kardiyoloji bölümümden konsültasyonda istenebilir.

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir