Multifetal Gebelik Redüksiyonu

MULTİFETAL GEBELİK REDÜKSİYONU

“Multifetal gebelik redüksiyonu”, çoğul gebelikleri anne karnında indirgeme işlemi olup, anne karnındaki bebek sayısının azaltılarak kalan bebeklerin yaşama şansını arttırmayı hedeflemektedir. İşlem öncesinde tüm bebekler ileri düzey ultrasonografi yöntemi ile detaylı bir şekilde incelenerek en sağlıklı olanları belirlenmeye çalışılmaktadır. Bazı durumlarda işlem öncesinde koryon villus biyopsisi ile fetusların kromozom analizi uygulanarak işlem yapılacak fetusu seçmek mümkün olabilmektedir. Genellikle 11-14. gebelik haftaları arasında, üçüz ya da daha fazla sayıda fetüsten ikiz ya da tekil gebelik elde edilmesi şeklinde uygulanır. Bu yöntem, bir iğne yardımıyla bebeğin, kalp boşluğuna girerek potasyumla bebeğin kalbini durdurmak esasına dayanmaktadır. Alttaki şekilde izlendiği gibi lokal anesteziyi takiben anne karnından ultrason eşliğinde ince bir iğneyle fetüsün kalbine potasyum klorür enjekte edilmesi, fetüsün ölümü ile sonuçlanırken diğer fetüsler gelişimlerine devam eder. İşleme bağlı gebelik kaybı ortalama %5.9 izlenmektedir.
Multifetal gebelik sonlandırmasında çoğul gebeliğin genellikle hangi sayıya indirilmesi tercih edilir? Nedenleri nelerdir?

Çoğul Gebelik – Reduksiyon Çoğul Gebelik – Reduksiyon
Çoğul gebeliklerin işlem sonrası genellikle ikiz gebeliğe indirgenmesi tercih edilmektedir. Prematür doğum oranları (29-32. gebelik haftalarında ve daha prematür vakalar) multifetal gebelik sonlandırmasından sonra elde edilen sayıyla doğru orantılıdır. İkiz gebeliklere indirgenme sonrası gebeliğin kaybı en az oranlarda izlenmektedir.

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir