Önerildiği Durumlar

ÖNERİLDİĞİ DURUMLAR

 

Eğer bebeğinizde kromozomal, genetik ya da yapısal bir bozukluk riski saptanırsa, o zaman amniyosentez işlemini mutlaka yaptırmalısınızdır. Bebeğinizde böyle anomalilerin oluşma sebepleri ise, aşağıdaki gibidir.

 

Geç yaşınızda geçirdiğiniz hamileliğinizde, bebeğinizde belli kromozom hastalıklarının oluşma riski artar. Eğer 35-40 yaşın üstündeyken bir doğum gerçekleştirmeyi planlıyorsanız, hamileliğinizde mutlaka tarama testlerinizi ve gerekiyorsa amniyosentez işleminizi yaptırmalısınız.

 

Eğer daha önce geçirdiğiniz hamileliğinizde ya da dünyaya getirdiğiniz bebeğinizde kromozom, yapısal ya da genetik bozukluk mevcut ise, bu hamileliğinizde de risk altındasınız demektir. Bu yüzden önleminizi almalısınız.

 

Serum tarama testlerinizin (İkili veya üçlü tarama testi) sonuçlarının pozitif çıkması durumunda, kesin tanı amacıyla daha ileri bir test olan amniyosentezi yaptırmanız gerekir.

 

Eşinizin veya sizin ailenizde, genetik sendromlar açısından herhangi bir risk varsa, amniyosentezi yaptırmanızı öneriyoruz.

 

Ailenizde ya da önceki hamileliğinizde frajil-X sendromu, metabolik hastalık, akdeniz anemisi gibi genetik hastalıklarınızın bulunması durumda da amniyosentez işlemini yaptırmalısınız.

 

Amniyosentez uygulamanız sonrası, işleme bağlı hafif bir ağrınız olabilir.

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir