Riskli Gebelikler Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Riskli Gebelikler Hakkında Bilinmesi Gerekenler ; anne adayları hamile kaldığını öğrendiği andan itibaren bebeğinin sağlığı hakkında endişe duymaya başlar. Bu nedenle bazı araştırmalar yaparlar. Bazı anne adayları bebekler riskli gruba girmektedir bu duruda bilmesi gereken bazı konular vardır.

1- Riskli gebelik nedir?

Riskli gebelik; anne veya fetusu veya her ikisini birden, gebelik esnasında, doğum sırasında veya doğum sonrasında komplikasyon oluşması açısından riskli hale getiren herhangi bir durumun olduğu gebeliklerdir.Doğum öncesi annede veya bebekte var olan bazı hastalıklar ile, doğum sırasında ortaya çıkabilecek bazı problemler anne ve bebek için önemli riskler taşır. Bu tarz gebelikler yüksek riskli gebelikler olarak adlandırılır. Özellikle bu tip gebeliklerde anne adayının takibi çok daha büyük önem taşır.

2- Riskli gebelik kriterleri nelerdir?

Gebeliklerde risk faktörünü oluşturan çok fazla neden vardır. Burada öncelikli yapılması gereken gebelik öncesi bir uzaman giderek risk faktörlerinin belirlenmesi olmalıdır. Böylelikle oluşabilecek problemler için önceden önlem almak mümkün olabilecektir.  Ayrıca gebeliğin başlangıcında hastanın öz ve soy geçmişinin iyi değerlendirilmesi ve ilk tetkiklerinin yapılması çok önemlidir. Böylelikle risk faktörleri belirlenip ona uygun takip ve tedavi planlanır. Genel olarak bir hamileliğin riskli olup olmadığına karar verilebilmesi için, gerekli olan şartlardan bir kısmı aşağıdaki gibidir;

 • Anne adayının yaşı. Anne adayı 18 yaşın altında olması ile 35 yaşın üstünde olması durumunda
 • Anne adayının aşırı zayıf VKİ<20 ya da çok kilolu VKİ>30 olması,

Anne adayında var olan Rh uyumsuzluğu

Anne adayında kansızlık (Anemi),

 • Anne adayının kullandığı ilaçlar (Antidepresanvb),
 • Anne adayında gebelik öncesinde de var olan şeker, tansiyon gibi kronik rahatsızlıklar,
 • Anne ile baba akrabalığı,
 • Anne adayının alkol ve sigara alışkanlığının bulunması,
 • Anne adayının önceki gebeliklerinin öyküsü (Önceki gebeliklerde ölü doğum veya yeni doğan kaybı, 2 veya daha fazla ardı ardına spontan düşük öyküsü, Erken doğum öyküsü  (22-37 hf.arası),  Anomalili bebek doğurma öyküsü,  Son bebeğin doğum ağırlığı  2500 dan küçük, 4500 den büyük olması, Yüksek tansiyon veya pre-eklampsi/eklampsinedeniyle hastaneye yatışvb
 • Anne adayının geçirilmiş ameliyat öyküsü (Myomvb rahim ameliyatları),
 • Hamilelik ile birlikte ya da hamilelik başladıktan sonra ortaya çıkan gestasyonel diyabet hastalığı,
 • Çoğul gebelikler,
 • Hamilelik dönemi ile başlayan ve uzun süren vajinal akıntılar ile kanamalar

 Anneadayınıda var olan  şeker, kalp, böbrek, tiroit ve kan(thalasemivb) hastalıkları vb..

Ayrıca gebelik takibi sırasında da öngörülen veya öngörülmeyen riskli durumların ortaya çıkabileceğini (erken doğum, suyun erken gelmesi, bebekte gelişme geriliği, bebeğin suyunun azalması v.b) unutmamalı ve hemen ve acilen gerekli müdahalelerin yapılmaı için bir uzmana başvurulmalıdır.

3- Riskli gebelik takibini kimler yapar?

Gebelik süresince ve doğum eylemi boyunca bebeklerin sağlık halinin takibi tüm hastalarda önem taşısa da, artan risk nedeniyle yüksek riskli gebelikler kapsamındaki hastaların takibi ve doğumu ayrı bir özellik taşır. Söz konusu hamilelerin takibi, bu konuda ihtisaslaşmış ve deneyim sahibi olan Perinatologlar (Yüksek riskli gebelikler uzmanı) tarafından yönetilmelidir.

Altta yatan bir hastalık varsa öncelikle bu hastalığa yönelik tedaviler uygulanır. Gebelikte riske neden olan durumun türüne göre belirli aralıklarla bazı kan ve idrar tetkikleri ile muayene ve ultrason incelemeleri gerekli olabilir. Bu tür hamilelerde yakın takip çok önemlidir .