NEDİR

Anne karnınızdaki bebeğinizin içinde bulunduğu amniyon sıvısında, bebeğin derisi, bağırsakları, genital ve üriner sistemine ait hücreler yer alır. Amniyosentez işlemi, ultrason eşliğinde, ince bir iğneyle bebeğinizi çevreleyen amniyon kesesine girilip, yaklaşık 15-25ml sıvının elde edilmesi işlemidir. Bu işlem sırasında uzmanlar iğnenin fetüse, plasentaya ve kordona zarar vermemesine dikkat eder.
Amniyosentez, anne karnındaki bebeğin olası genetik problemlerinin belirlenmesinde kullanılan bir işlemdir. Tarama testinin sonuçları anormal olan bebeklerde, ileri anne yaşında, ultrasonografi ile belirlenmiş yapısal anomalide, anne ya da babada bilinen bir kromozon bozukluğu taşıyıcılığında, fetüsün karyotipini değerlendirmek amacıyla, amniyosentez planlanmaktadır.

TANILAR
Amniyosentez sonucunda elde edilen sıvıdaki fetüsunuza ait hücreler analiz edilerek, kromozom anomalileri araştırılır. Amniyosentez, yalnızda bebeğinizdeki anomaliler için değil, aynı zamanda ilerleyen hamilelik haftalarınızda bebeğinizin akciğer gelişiminin saptanması ya da aranızdaki kan uyuşmazlığının sonucunda  bebeğinizin etkilenme derecesinin ölçmek amacıyla da yapılabilmektedir. Amniyon kesesinin şüpheli yırtıldığı durumlarda asil tanıyı koymak amacıyla da uygulanabilir. Amniyon mayiinin aşırı artması veya ileri derecede azaldığı bazı özel durumlarda da uygulanabilir. Amniyosentez, genellikle 16. hamilelik haftası sonrası uygulanan bir işlemdir. Bu  haftanın altında uygulanan vakalarda komplikasyon oranı belirgi olarak artmaktadır

 

Amniyosentez, yalnızca bebeğinizdeki kromozomal anomaliler için değil, aynı zamanda ilerleyen hamilelik haftalarınızda bebeğinizin akciğer gelişiminin saptanması ya da aranızdaki kan uyuşmazlığının sonucu bebeğin etkilenme derecesini saptamak amacıyla da yapılabilmektedir.

 

35-40 yaşın üstündeyken bir doğum gerçekleştirmeyi planlıyorsanız, hamileliğinizde mutlaka tarama testlerinizi ve gerekiyorsa amniyosentez işleminizi yaptırmalısınız.

ÖNERİLDİĞİ DURUMLAR

 

Eğer bebeğinizde kromozomal, genetik ya da yapısal bir bozukluk riski saptanırsa, o zaman amniyosentez işlemini mutlaka yaptırmalısınızdır. Bebeğinizde böyle anomalilerin oluşma sebepleri ise, aşağıdaki gibidir.

 

Geç yaşınızda geçirdiğiniz hamileliğinizde, bebeğinizde belli kromozom hastalıklarının oluşma riski artar. Eğer 35-40 yaşın üstündeyken bir doğum gerçekleştirmeyi planlıyorsanız, hamileliğinizde mutlaka tarama testlerinizi ve gerekiyorsa amniyosentez işleminizi yaptırmalısınız.

 

Eğer daha önce geçirdiğiniz hamileliğinizde ya da dünyaya getirdiğiniz bebeğinizde kromozom, yapısal ya da genetik bozukluk mevcut ise, bu hamileliğinizde de risk altındasınız demektir. Bu yüzden önleminizi almalısınız.

 

Serum tarama testlerinizin (İkili veya üçlü tarama testi) sonuçlarının pozitif çıkması durumunda, kesin tanı amacıyla daha ileri bir test olan amniyosentezi yaptırmanız gerekir.

 

Eşinizin veya sizin ailenizde, genetik sendromlar açısından herhangi bir risk varsa, amniyosentezi yaptırmanızı öneriyoruz.

 

Ailenizde ya da önceki hamileliğinizde frajil-X sendromu, metabolik hastalık, akdeniz anemisi gibi genetik hastalıklarınızın bulunması durumda da amniyosentez işlemini yaptırmalısınız.

 

Amniyosentez uygulamanız sonrası, işleme bağlı hafif bir ağrınız olabilir.

 

SORUNLAR

Amniyosentez uygulamanız sonrası, işleme bağlı hafif bir ağrınız olabilir. Bu sanki ince bir kan alma iğnesinin cilde girdiği yerde verdiği %1-2 oranında hafif kramplardır, fakat bunun yanında az miktarda  lekelenme tarzı vajinal kanama veya az miktarda su gelmesi şeklinde de görülebilir. İşlem sonrası bir kaç saat dinlenmeniz ve ağır fiziksel aktiviteden kaçınmanız faydalı olacaktır. Amniyosentez uygulamasına bağlı düşük oranı 1/200 (iki yüzde bir) ile 1/300 (üç yüzde bir) arasında rapor edilmektedir.