Sorunlar

SORUNLAR

Down SendromuDown sendromlu bir çocukta gözler yukarı çekik, kulaklar küçük olup üst tarafı hafifçe kıvrık olabilir. Ağzı küçük olması nedeniyle dilin büyük görünmesine sebep olabilir. Burun küçük olabilir, boyun kökü düzleşmiş olabilir. Down sendromlu bazı bebeklerde kısa boyun ve küçük eller izlenir. Down sendromlu çocukların pek çoğunda bu özellikler birarada izlenirken bazılarında tümüyle karakteristik görünüm olmayabilir.

Down sendromlu bebeklerin yaklaşık %40-50’sinde kalp anomalileri izlenir. Bunların bazıları minör bozukluklar olup ilaçlarla tedavi edilirken, diğerlerinde cerrahi gerekebilir. Down sendromlu tüm bebeklerin kalp anomalilerinin tespiti için doğumdan sonraki ilk 2 ay içerisinde pediatrik kardiyolog tarafından muayene edilmesi ve ekokardiyografi ile değerlendirilmesi gereklidir. Down sendromlu bebeklerin %10’unda cerrahi gereken barsak anomalileri izlenmektedir.

Down sendromu vakalarının %50’sinden çoğunda görme ve işitme bozuklukları mevcuttur. En sık görülen görme problemleri strabismus (şaşılık), uzak ya da yakın görme bozuklukları ve kataraktır. Görme problemlerin çoğunda gözlük, cerrahi ya da diğer tedaviler uygulanabilir. Doğumdan sonraki ilk yıl içerisinde pediatrik oftalmolojist (göz doktoru) ve kulak burun boğaz doktoru tarafından değerlendirme de gerekmektedir.

Down sendromlu çocuklarda tiroid bezi hastalıkları ve lösemi gelişme riski artmaktadır. Bu hastalarda üst solunum yolu enfeksiyonu daha sık izlenir.

Down sendromunda farklı düzeylerde nörolojik bozukluk, gelişme ve zeka geriliği izlenmektedir. Pekçok hastada IQ skoru orta seviyede (60-75) izlenmektedir. Hastaların %10’undan azında ileri derecede zeka geriliği mevcuttur.

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir