Tanılar

TANILAR
Amniyosentez sonucunda elde edilen sıvıdaki fetüsunuza ait hücreler analiz edilerek, kromozom anomalileri araştırılır. Amniyosentez, yalnızda bebeğinizdeki anomaliler için değil, aynı zamanda ilerleyen hamilelik haftalarınızda bebeğinizin akciğer gelişiminin saptanması ya da aranızdaki kan uyuşmazlığının sonucunda  bebeğinizin etkilenme derecesinin ölçmek amacıyla da yapılabilmektedir. Amniyon kesesinin şüpheli yırtıldığı durumlarda asil tanıyı koymak amacıyla da uygulanabilir. Amniyon mayiinin aşırı artması veya ileri derecede azaldığı bazı özel durumlarda da uygulanabilir. Amniyosentez, genellikle 16. hamilelik haftası sonrası uygulanan bir işlemdir. Bu  haftanın altında uygulanan vakalarda komplikasyon oranı belirgi olarak artmaktadır

 

Amniyosentez, yalnızca bebeğinizdeki kromozomal anomaliler için değil, aynı zamanda ilerleyen hamilelik haftalarınızda bebeğinizin akciğer gelişiminin saptanması ya da aranızdaki kan uyuşmazlığının sonucu bebeğin etkilenme derecesini saptamak amacıyla da yapılabilmektedir.

 

35-40 yaşın üstündeyken bir doğum gerçekleştirmeyi planlıyorsanız, hamileliğinizde mutlaka tarama testlerinizi ve gerekiyorsa amniyosentez işleminizi yaptırmalısınız.

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir