Yaklaşım

YAKLAŞIM

Ölü doğumların değerlendirmesinde en yardımcı aşama otopsidir. Eğitimli ve deneyimli patolojist tarafından uygulanan otopside yenidoğan, plasenta ve kordon bilimsel ve sistemik olarak incelenmekte, enfeksiyon, genital, metabolik anomaliler ve doğum defektleri araştırılmaktadır. Tekrarlama riski nedeniyle bu tür hikayesi olan gebelerin izlemi önemlidir.
Anne karnında bebek ölümleri riskinde artışı belirlemede biyolojik belirteçlerden yararlanılmaktadır. Gebelik sırasında yapılan ikili ve üçlü tarama testlerinde bakılan PAPP-A, AFP, HCG’nin anormal değerleri ilerleyen gebelik haftalarında komplikasyonlarda artışla seyredebilmektedir. Özellikle düşük PAPP-A seviyeleri ile erken doğum ve düşük doğum ağırlığı birlikte izlenebilmektedir. Bu nedenle anne karnında bebek ölümü hikayesi olan gebelerin tarama testlerinde bakılan hormon değerleri dikkatle değerlendirilmektedir.  Anormal bulgularda hastalar gebelik boyunca daha kısa süreli aralıklarla çağrılarak fetüsün durumunu değerlendiren testler uygulanmaktadır.
ÖRNEK VAKA

30 yaşındaki bayan hastada 28. gebelik haftasında gelişmiş ölü doğum öyküsü mevcuttu. Hasta ikinci gebeliğinde merkezimize başvurdu. Ailede diyabet öyküsü olan hastanın ilk muayenesinde 50 gr oral glukoz tolerans testi, TSH, T3, T4, testleri ile diyabet ve guatr araştırıldı. 12. haftada yapılan muayenesinde fetüste ense kalınlığı, burun kemiği varlığı, duktus venosus kan akımlarının beraberinde anneden alınan ikili tarama testinde PAPP-A ve HCG değerlendirildi.  PAPP-A değerinin düşük tespit edilmesi nedeniyle hasta erken doğum eylemini belirlemek için ultrasonda servikal uzunluk ve fetüsün gelişimi yönünden sık aralıklarla kontrol edildi, aileye bilgi verildi.

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir